« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bildiklerimi paylaşacağım

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Neden Beşiktaş'ı tercih ettiniz?

ÖDP Beşiktaş'ın üyesiyim. Mesleki çalışmamı yaptığım yer de Beşiktaş. Mimarlık bürom da Beşiktaş'da ve burda doğdum. Beşiktaş, kentsel yatırımların, ulaşım ağının, verilen ağır kentsel kararların yükünü taşıyan bir yer.

Rantın çok yüksek olduğu böyle bir yerde politikalarınızı uygulayabilecek misiniz?

Kesinlikle. Mahallelilik, kentlilik bilincini yere indirebilirsek, kitaplardan, kürsülerden söylediğimiz katılımcılığı gerçekten sağlayabilirsek işin büyük kısmını yapmış olacağız.

Hakların kavranması kısa sürede sonuç verecek mi?

Alibeyköy bugün en ufak bir yağmurda sel altında kalıyor. Beşiktaş Ihlamur da böyle. Belediye görevini yapmıyor mu? Yapıyor. Hangi belediye böyle rezil olmak ister? Ama Büyükdere aksı artık tamamiyle beton. Kentsel topraklarda erozyon var. Yağmur suyunun yeraltına geçeceği toprak yok. Bitişik gökdelen dünyanın hiçbir yerinde yok. Alibeyköylüler tepeye bakıp, beni yukarıdaki yapılanma lağım içinde bırakıyor dediği zaman, buna müdahale etmez mi? Eder. Bu da bu bilginin insanlarla paylaşılmasıyla olur. Bizim anladığımız başarı bu.

Beşiktaş'ın acil sorunları neler?

Beşiktaş için hazırlanmış 5 bin ölçekli bir plan var. Bu planda, Kamburun Bahçesi de dahil pek çok yer yeşil alan. Ama encümen kararıyla buralarda çok katlı otoparka, Balıkçılar Çarşısı'nın çevresinde çok katlı binalara izin verildi. Bu plandan Beşiktaşlılar'ın haberi yok. Sözde şeffaf belediyeler. Ortaköy Vadisi'nin arkasında Tatlıcılar'ın gökdeleni, ardında Yeşil Vadi; sözde Akmerkez'in deşarj yolu var. O deşarj yoluna takılan üç tane de gökdelen var. Bundan Beşiktaş halkının haberi yok.

Peki yıkacak mısınız?

Bunu oturup birlikte çözeceğiz. Birinin oturup, ‘‘ben yıkarım,’’ birinin de ‘‘ben yaparım,’’ demesiyle olacak şey değil. Mecbur mu Beşiktaş halkı bu aptal binaların yükünü çekmeye? Üç üniversitesi olan Beşiktaş'ta gençlere nerde vakit geçirmelerini öneriyorsunuz? Akmerkez'in sinemaları ve fastfood mağazalarında! Bunun hesabını sormayı öneriyorum ben Beşiktaş halkına. Ne biliyorsam, paylaşmayı öneriyorum, yapabileceğim en iyi şey bu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler