Gündem Haberleri

  Bildiğiniz her şeyi unutun

  Hürriyet Haber
  10.07.2012 - 11:05 | Son Güncelleme:

  Finlandiya’da Kuopio Üniversite Hastanesi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, kedi veya köpeklerle büyüyen çocukların, yaşamlarının ilk yılında diğer çocuklara kıyasla solunum sorunuyla daha az karşılaşıyor.

  ÜNLÜLERİN EVCİL HAYVANLARI VE ÇOCUKLARI BİRLİKTE BÜYÜYOR_Fotogaleri

  397 bebeği hamilelikten sonra doğup bir yaşına gelene kadar gözlemleyen bilim insanları, bu bebeklerin köpek olan ortamda büyüyenlerinde yüzde 31 oranında daha az solunum sorunu ve enfeksiyon, yüzde 44 oranında daha az kulak enfeksiyonu geçirdiğini ve antibiyotik kullnımına yüzde 29 oranda daha az başvurulduğunu gördü.


  Kedilerle büyüyen bebeklerde daha az enfeksiyon saptandı ancak oranlar köpekli evlerdeki bebeklerinki kadar yüksek değil. Bu sonuçlar, köpeklerin eve dışarıdan bir miktar pislik taşımasının bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği şeklinde açıklandı. Böylece bilhassa bebeklere uygulanan hijyen kuralları da tartışmaya açılmış oldu.

   SAKINAN GÖZE ÇÖP BATIYOR


  Araştırma görevlisi ve pediatrist Dr. Eija Bergroth : "Biz bu durumun kedi ve köpeklerin eve taşıdığı toprak ve kirlerin bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle alakalı olabileceğini düşündük. Ancak tam olarak bilemiyoruz bu tamamen hayvanların kendisiyle de alakalı olabilir." dedi.

  Bergroth ayrıca araştırma sonuçlarına göre kedi köpeklerden korkup kaçmak için herhangi bir sebep olmadığını belirtti. Bu durum "sakınan göze çöp batar" atasözünü doğrular nitelikte. Uzmanlar da çok hijyenik ortamda büyüyen çocukların alerjiye ve astıma daha çok yakalandığını belirtti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı