Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bildiğini açıklasın

  Hürriyet Haber
  05 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ekim 2011 - 08:37

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gruptaki konuşmasında Başbakan Tayyip Erdoğan’a Alman vakıflarıyla ilgili bildiklerini açıklama çağrısı yaptı

  “Bir Başbakan karnından konuşmaz. Hemen bugün ima ettiği CHP’li belediyeleri kamuoyuna açıklasın” diyen Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

  Karnından konuşma

  - “Sayın Başbakan’a bir çağrıda bulunuyorum. Bir Başbakan karnından konuşmaz. Başbakan vakit geçirmeden hemen bugün ima ettiği CHP’li belediyelerin isimleriyle birlikte bildiği her şeyi, ayrıntıyı gizlemeden, atlamadan kamuoyuna açıklasın. Şerefli bir Başbakan’ın yapması gereken budur. Aksi takdirde şerefli Başbakan görevini ihmal etmiş olacak ve suç işlemiş olacaktır. Başbakan’ı suçüstü yakalanmanın korkusu ve telaşı sarmıştır.

  MİT-PKK görüşmesi

  - Başbakan yurtdışında özel görüşmeler yaptırıyor. ‘MİT-PKK görüşmesi diyorlar’ ama değil. Özel temsilcin görüşmede yüzde 95 uyum sağladığını söylüyor. Temsilci, CHP’yi PKK yetkililerine şikayet ediyor. Çık şimdi anlat. Bu yüzde 95 uyum nedir? Görüşme terörü ötelemek için yapıldı. Üç kez seçimler sırasında ‘Ateşkesi erteliyorum’ diye PKK açıklama yaptı. Açıkça AKP seçimlere terörün olmadığı bir ortamda gitmek istiyordu. Bu pazarlık da ‘Ateşkes’ ertelenerek ortaya çıktı.

  - Son günlerde belediyelerimize karşı özel bir ilgi var, AKP hükümeti tarafından. Normalde telefonla çağırılması gereken belediye başkanını bir polis ordusu gelip götürüyor. Bugün de sabahın 6’sında belediye çalışanları evlerinden alınıp götürülüyor. Telefon edip çağırırsın, kaçacak halleri yok ya.”

  Haftaya açıklarım

  - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu’na yönelik, “Alman vakfından kredi kullanan belediyeleri açıkla” çağrısına atıfla “Siz neden köstebek bakanı açıklamıyorsunuz” sorusu yöneltilince Kılıçdaroğlu, “O da bana söylesin. Desin ki, ‘Sen açıkla.’ Söz veriyorum açıklayacağım. Bir iki bilgiye ihtiyacım var. Onlar gelince açıklayacağım, söz. Bir dahaki salı grup toplantısında açıklarım” dedi. Bir gazetecinin “O kadar beklenmez” sözleri üzerine de Kılıçdaroğlu, “Niye olmasın, bir hafta uzun değil” diye konuştu.

  Çağlayan değil

  - “Gelmesini istediğiniz bilgi bakanın kimliği mi” sorusuna ise “Hayır, kimliği belli. Kimliği siz de iyi biliyorsunuz. Şunu söylese, ‘Kanıtlarsan ben kapının önüne koyarım’ derse mesele yok. Tavrını bir bilelim bakalım” dedi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları “Bakan Zafer Çağlayan mı” sorusu üzerine devam etti. Kılıçdaroğlu, “Hayır” dedi; bu yanıt üzerine bir başka gazeteci Beşir Bey’in (Beşir Atalay) ismini söylemiştiniz zaten” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu, “Ben söylemedim ama...” demekle yetindi. Kılıçdaroğlu konuyla ilgili sözlerini Erdoğan’a atıfla, “Şimdi bekliyorum. Güney Afrika’dan bir gelsin. Olur ya bir gazeteci arkadaşımız sorar” diyerek bitirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı