Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bild Gazetesi’nin videosu Alman Genelkurmay Başkanı’nı yedi

  Hürriyet Haber
  27 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 27 Kasım 2009 - 12:45

  Bild, Kunduz’da 4 Eylül’de Almanların emriyle iki tankerin NATO uçaklarınca vurulması sonrası ölenler arasında sivillerin de olduğunu gösteren video yayınladı.

  İŞTE ALMANYA'YI SARSAN GÖRÜNTÜLER

  Alman komutan örtbas etti: Gazete, Alman ordusunun, saldırıda sivillerin öldüğü bilgisini örtbas ettiğini iddia etti. Skandal sonrası Genelkurmay Başkanı ile Savunma Müsteşarı görevlerinden alındı.

  EYLÜL ayında Afganistan’ın Kunduz kentinde Alman komutanın emriyle düzenlenen 39’u sivil 108 kişinin ölümüne yol açan NATO hava operasyonu, Alman Genelkurmay Başkanı Wolfgang Schneiderhan ve Savunma Bakanlığı Müsteşarı Peter Wichert’in başını yedi. Alman siyasetini derinden sarsan skandal, Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz’da 4 Eylül günü başladı. NATO’nun bölgeden sorumlu komutanı Alman Albay Georg Klein, Taliban’ın iki tankeri kaçırdığını ve bunların ittifaka karşı saldırıda kullanılabileceğini belirterek saldırı izni istedi. NATO’dan gerekli izin alındıktan sonra da sözkonusu iki tanker NATO uçaklarınca vuruldu. Afgan Cumhurbaşkanlığı Komisyonu’nun raporuna göre saldırıda 69 Taliban militanının yanı sıra aralarında çocukların da olduğu 39 sivil ölmüştü.
  Ancak asıl bomba Bild Gazetesi’nin dün Kunduz’daki saldırıda sivillerin de öldüğünü gösteren videoyu yayınlamasıyla düştü. Dönemin Savunma Bakanı Franz Josef Jung, saldırıdan iki gün sonra “sadece Taliban teröristleri öldü” demişti. Bild ise saldırıdan birkaç saat sonra Afganistan’daki komutanların Almanya’daki karargahlarına, “iki gencin Kunduz’da öldüğü” yolunda gizli rapor verdiğini belirtti. İddia göre bu bilgi o dönemin Savunma Bakanı ve diğer yetkililerine ise ulaşmadı.

  Skandalın kronolojisi

  4 Eylül’de Alman komutanın emriyle düzenlenen saldırıda 39’u sivil 108 kişi öldü.
  Alman Savunma Bakanı, “sivil ölmedi” dedi.
  Oysa Alman komutanlar, karargaha, “iki Afgan genci de öldü” diye rapor geçmişti.
  Bild Gazetesi, dün F-15 savaş uçağından çekilmiş videoyu yayınladı. Videoda sivillerin, Taliban’ın kaçırdığı tankerden yakıt aldığı görülüyor.
  Genelkurmay Başkanı’nın bilgiyi örtbas ettiği için görevden alındığı açıklandı.

  Bakan, Genelkurmay Başkanı’nı azledebiliyor

  Almanya’da Genelkurmay Başkanı’nın çok geniş yetkileri bulunmuyor ve Savunma Bakanı tarafından görevden alınabiliyor. Bu son gelişmelere rağmen Alman Parlamentosu’nun, Afganistan’daki 4 bin 500 askerin görev süresini uzatması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı