Dünya Haberleri

  Bild’den kadın şansölye manşeti

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 10:00 | Son Güncelleme:

  Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) Lideri Angela Merkel’in başbakanlığı alması, ‘Almanya’nın ilk kadın şansölyesi’ başlıklarıyla manşetlere çıktı. Bild, ‘Miss Germany! Angela Merkel, Almanya’nın ilk kadın başbakanı olacak. Merkel, Schröder’i nasıl yendi? Ülkeyi kiminle yönetmek istiyor?’ diye manşet attı.

  Kapı zilinde kocasının adı var

  Almanya şimdi CDU lideri Merkel’in oturduğu apartman dairesinden çıkıp lüks başbakanlık konutuna taşınıp taşınmayacağını konuşuyor. Merkel halen, Berlin’de Museumeiland diye anılan ve Bergama Müzesi’nin de bulunduğu üçgendeki bir apartmanda oturuyor ve kapı zilinde de kocası Joachim Sauer’in adı yazılı bulunuyor. Başbakan Gerhard Schröder Hamburg’dan geldiği için başbakanlıktaki 200 metrekarelik rezidansa yerleşmişti. Şimdi Merkel’in evi zaten Berlin’de olduğu için rezidansa taşınmayabileceği belirtiliyor.

  Büyük ortakların büyük farkı

  ALMANYA tarihinde ikinci kez kurulacak olan ‘büyük koalisyonun’ iki ortağı CDU/CSU ile SPD arasında, vergi politikasından Türkiye’nin AB üyeliğine kadar önemli görüş ayrılıkları bulunuyor:

  Konu CDU/CSU SPD

  Gelir vergisi % 42’den % 39’a Çok kazanandan

  indirilsin % 3 fazla alınsın

  İş gücü Toplu sözleşme Sadece toplu

  dışı alternatif olsun sözleşme olsun

  AB Türkiye’nin Türkiye’yi

  üyeliğine karşı destekliyor

  Dış ABD ve NATO ile Fransa ve Rusya

  politika daha sıkı ilişki ile sıkı ilişki
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı