Bikini giymek Fransız kadınının görevi

Birce BORA / LONDRA
20 Ağustos 2014 - 13:12Son Güncelleme : 20 Ağustos 2014 - 14:13

Fransa’da Avrupa Parlamentosu Milletvekili Nadine Morano, Müslüman kadınların ülkenin sahillerinde başörtüsü ile vakit geçirmesini Fransız kültürüne yapılmış bir saldırı olarak tanımlayarak tartışma yarattı.Bikini giymek Fransız kadınının görevi

Nicholas Sarkozy’nin iktidarı sırasında aileden sorumlu devlet bakanlığı görevini yürüten 51 yaşındaki Morano, başörtüsü ve uzun kapalı bir tunik giymiş bir şekilde sahilde oturan Müslüman bir kadının fotoğrafını, ünlü Fransız oyuncu Bridget Bardot’un yine bir Fransız sahilinde çekilmiş bikinili fotoğrafı ile birlikte Facebook ve Twitter’da paylaştı.

Kadının bir adamla birlikte sahile geldiğini ancak birlikte olduğu erkek soyunup denize girerken tamamen giyinik bir şekilde kumlarda oturmakla yetindiğini anlatan Morano “İnsan bu sahneyi görünce kültürümüze cinsiyet eşitliğine olan incancımıza ters düşen bir saldırı yapıldığını düşünmeden edemiyor” dedi.

Avrupa Parlamentosu milletvekili sözlerine “'Eğer laik bir hukuk devleti olan Fransa’ya gelmeyi seçiyorsan,kültürümüze ve kadın haklarına saygı duymalısın. Eğer bunu yapmayacaksan başka biryere git! Fransızlar başka bir ülkeye göç ettiklerinde oranın kültürüne uyuyor ve ortalıkta Bardot gibi dolaşmıyor” diyerek devam etti.

Geçmişte de sert açıklamaları ve gafları ile gündeme gelen Morano daha sonra fotoğraftaki kadının peçe takmadığını bu nedenle de hiç bir Fransız yasasına karşı gelmediğini kabul etmek zorunda kaldı.

Morano’nun açıklamaları “İslamofobik” oldukları gerekçesi ile bir çok eleştiri alırken, binlerce Fransız da milletvekilinin sözlerine yürekten katıldıklarını belirtti.
Fransa’da kamuya açık alanlarda kadınların yüzünü tamamen kapatacak peçe gibi örtüler kullanması yasak. Ancak baş örtüsü ile ilgili bir kısıtlama bulunmuyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı