BİTLİS HABERLERİ

Bikap’tan, Tatvan’da 28 Şubat Basın Açıklaması

IHA
28.02.2015 - 21:31Son Güncelleme :

BİTLİS KARDEŞLİK VE ADALET PLATFORMU (BİKAP) BİLEŞENLERİ TARAFINDAN BİTLİS’İN TATVAN İLÇESİNDE “28 ŞUBAT VE MÜSLÜMAN TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK” ADI ALTINDA BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

IHA

Bitlis Kardeşlik ve Adalet Platformu (BİKAP) bileşenleri tarafından Bitlis’in Tatvan ilçesinde “28 Şubat ve Müslüman Tutsaklara Özgürlük” adı altında basın açıklaması yapıldı.
Tatvan Yaşam Alışveriş Merkezi önünde yapılan basın açıklamasına, Tatvan Umut Der ve vatandaşlar katılımlarıyla destek verirken, Tatvan Tek Der adına BİKAP dönem sözcüsü Fırat Kıranşal açılış konuşması yaptı ve basın metnini Tatvan Özgür Der üyesi Sebahatin Günay okudu.
“Müslüman tutsaklara özgürlük” sloganları arasında basın açıklamasını okuyan Günay, “28 Şubat hukuksuzluk sürecinde mağdur ve mahkum edilmiş” dedi.
Bundan 18 yıl önce icraya konulan bir hukuksuzluk, zorbalık ve zulüm sürecinin ilan edilişinin, 28 Şubat darbesi adı verilen militarist kalkışmanın yıldönümü olduğunu belirten Günay, şunları söyledi:
“Azgınlık ve tekebbürün zirvesindeki sahipleri ve siyaset, medya, akademi, sivil toplum alanındaki destekçilerince bin yıl sürecek kibriyle savunulan bu zorbalığın çok kısa bir sürede tıknefes olmasını en temelde despotik zihniyetin derin meşruiyet krizini yansıtan ve aynı zamanda halka düşmanlığının ve de yabancılığının bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Dönemin hükümetini ve başbakanını görevinden uzaklaştıran zihniyetin iflas ettiğini görmek bizleri sevindiriyor. İslami kimlik ve taleplere duydukları kini, öfkeyi açık, sistematik bir militarist dayatma şeklinde dışa vuran bu kadroların halkı korkutma, sindirme ve istedikleri doğrultuda yönlendirme hesaplarının bir kere daha iflas etmiş olduğunun ayan beyan ortaya çıkmış olması gayet sevindirici bir gelişme ve hamd etmeyi gerektiren bir sonuçtur. Özetle, 28 Şubat sürecinde hukuk dışı yöntem ve dayatmalarla haklarında açılmış soruşturma ve yürütülmüş yargılamalar neticesinde mağduriyetleri hala sürmekte olan kişilerle ilgili olarak acilen yeniden yargılama yolunun açılmasını talep ediyoruz ve bu sürecin daha fazla haksızlık ve zulme sebep olmaması için de 28 Şubat darbe süreci mağdurlarının acilen tahliye edilmelerinin hukukun ve adaletin gereği olduğunun altını çiziyoruz.”
“Darbeciler Yargılanırken 28 Şubat Mağdurları Neden İçeride” yazılı pankartlar eşliğinde yapılan basın açıklaması sonrası grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bikap’tan, Tatvan’da 28 Şubat Basın Açıklaması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2015 tarihinde saat 21 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bikap’tan, Tatvan’da 28 Şubat Basın Açıklaması haberi güncellenecektir.

  BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   12:07
  • İkindi
   14:48
  • Akşam
   17:06
  • Yatsı
   18:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı