"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Bienal günleri başlıyor

İSTANBUL Kültür Sanat Vakfı tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 13. İstanbul Bienali 14 Eylül Cumartesi günü açılıyor.

Bienal, 20 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek ve en önemlisi bu sene ücretsiz gezilebilecek.
Bienallerin, görsel sanatların geldiği yeri öğrenmemiz açısından taşıdığı güncel önemi belirtmeye gerek var mı?
Bizim sanatçılarımızın yapıtları da sergileniyor, dünyanın sanatçıları da bienal mekânlarında yer alıyor.
Genel bakış yerine özel bir bakışa odaklandırıyor bu tür çalışmalar, geniş açıdan bir konuya, bir temaya bakmanın daha özgün yorumlar getirmesi, üzerinde daha çok düşünülmesi mümkün oluyor.
Şiirin bütün sanatları etkilediği, ona imgesel alan kazandırdığını bilenimiz çoktur, Bienal’in başlığını bu görüşümün doğrutusunda beğendim:
Şair Lâle Müldür’ün aynı adlı kitabından alınan, “Anne, ben barbar mıyım?” Bienal’in başlığı.
Böylece, sanat, edebiyat, özellikle de şiir ilişkisini merkeze alıyor.
Küratör Fulya Erdemci’nin seçimdeki ölçütü neydi? Sanatçı seçiminde hangi hedefi amaçlamıştı? “Sanatçı seçiminde güncel sanatta ve kamusal alanda sanat üretimindeki çeşitliliği yansıtmak.”
Erdemci
, sanatçı coğrafyasını da geniş tutmuş, Latin Amerika, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya Pasifik’ten de sanatçılar çağırmış.
Bienal’in, uluslararası etkinliklerin, genç kuşağı bilgilendirmede, yetiştirmede özel bir program oluşturması gerekir. Bu fikir çerçevesinde, İstanbul Bienali’nde İKSV ve PACE Çocuk Sanat Merkezi işbirliğinde, Koç Holding’in desteğiyle çocuklar ve gençler için gerçekleştirilen eğitim programları bu yıl da devam edecek. Çocukların sergi kültürünü geliştirmek, güncel sanata olan ilgilerini arttırmak ve onları bazı temel sanat kavramlarıyla tanıştırmayı amaçlayan eğitim programında bu sene ilk kez sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilecek. Mere Phantoms (Maya Ersan ve Jaimie Robson) kâğıttan kesilmiş girift figürleri, çizimleri, videoları ve animasyonları bir araya getirerek izleyici-performansçı ilişkilerini ve iki taraf arasında etkileşim fırsatlarını incelemeyi amaçlıyorlar.
17 Eylül’den itibaren bienalin sonuna kadar haftada altı gün Antrepo no.3’te gerçekleştirilecek eğitim programları, 8-11, 12-14 ve 15-18 yaş grupları olmak üzere 3 farklı yaş aralığı için 25’şer kişilik gruplar halinde yapılacak.
Bienalleri rehberli turla gezmeyi salık veririm, yenilikleri, değişik sanatçıların yapıtlarını, bilgiyle, etraflıca algılayarak, anlayarak gezmenin çok daha zevkli olacağını hatırlatmalıyım.
Bizde ve yabancı ülkelerde gezdiğim sergilerden, müzelerden mutlaka anı eşyası alırım. Bienal’de bu husus da unutulmamış. Bienal’e özel hediyelik ürünleri göz ardı etmeyin!

***

BİENAL’İN bir başka yanına da değinelim.
Bienal süresince, başka galerilerde kendi sanatçılarının eserleri sergileniyor.
Her yerde bir sergi, bir çalışma var. Yabancıların, özellikle eleştirmenlerin bu sergileri, bizim sanatçıların yaptıklarını görmelerinin, tanıma açısından büyük oranda bir işlevi yerine getirdiği kanısındayım.
Görsel sanatlara meraklı olanların, gerek Bienal’i gerek alternatif sergileri gezerek, bir görsel şölen yaşayacaklarını söyleyebilirim. Kitaplarını da edinirseniz, daha kalıcı bilgiye ve birikime sahip olacaksınız.
Bienal mekânları da şöyle: Tophane’deki Antrepo no.3, Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstiklal Caddesi üzerindeki ARTER ve SALT Beyoğlu, İMÇ 5. Blok’taki 5533.

DAHA
fazla bilgi için: 13b.iksv.org

X