Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

BIE delegeleri Türkiye'ye geliyor

Efsun Balaban Eryılmaz - EXPO 2015 Genel Sekreter Vekili Tunç Soyer, 15-20 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) delegelerini İzmir ve İstanbul'da ağırlayacaklarını kaydetti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Tunç Soyer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 101 BIE üyesi ülkeden yaklaşık 160 delegeyi özel uçakla Türkiye'ye getirip, İstanbul ve İzmir'de çeşitli programlarla ağırlayacaklarını söyledi.

Delegelerin İstanbul'u ziyaret etme talebinin bulunduğunu söyleyen Soyer, iki günlük İstanbul turu kapsamında Ayasofya, Sultanahmet, Boğaz ve Topkapı Sarayı'nı gezdireceklerini kaydetti.
İstanbul turu kapsamında herhangi bir tereddütleri olmadığını kaydeden Tunç Soyer, şunları kaydetti:
“İzmir'i de çok iyi hazırlamamız gerekiyor. Bunun için odalardan, yerel yönetimlerden çeşitli isteklerimiz olacak. Kent sahip çıkarsa proje başarılı olabilir. Devlet dışında İzmir de bu işe sahip çıkmalı, aksi halde projenin bir ayağı eksik kalır.”
Soyer, BIE delegelerinin ağırlanmasının çok masraflı olabileceğini, ancak Yönlendirme Kurulu tarafından harcanan paraya yatırım gözüyle bakılması gerektiğini söyledi.
EXPO 2015 organizasyonun diğer aday ülkesi olan İtalyanların da, delegelere yönelik bir tanıtım programı düzenlediklerini söyleyen Soyer, şunları ifade etti:
“İtalyanlar, delegeleri Roma'ya götürdüler, asıl aday olan kent Milano'ya götürmediler. İzmir'de EXPO alanını göstereceğiz. Efes'i mutlaka göstereceğiz. Agora'yı tanıtacağız. Dört dörtlük ev sahipliği yapmamız gerekiyor. Ancak böyle rekabet şansımız yükseliyor. İtalyanların EXPO'yu ikinci kez düzenleme fikri, insanlara sıcak gelmiyor, Türkiye'nin şansı yükseliyor”

“TİCARİ TEKLİFLER ALIYORUZ”

Tunç Soyer, İzmir'in şansı yükseldikçe yurt dışından da ticari tekliflerin Dışişleri Bakanlığına geldiğini söyledi.
İzmir-Ankara, İzmir-Antalya ve İzmir-Konya arasında hızlı tren projesi için İspanyol ve Güney Korelilerin Dışişleri Bakanlığına geldiğini ifade eden Soyer, “Görüşmeye geldiler, niyet beyanında bulundular. Bakanlığımız da ticari teklifleri değerlendireceğini söyledi. Tekliflerin hepsi 2008 Mart ayını bekliyor. Mart ayında organizasyon alınırsa teklifler çok hızlı bir şekilde değerlendirilecek” diye konuştu.
Tunç Soyer, tekliflerin, İzmir'in organizasyonu alma şansının yüksek olması sebebiyle gelmeye başladığını ifade ederek, ülkeler arasında güçlü pazarlıkların yapıldığını söyledi.

Görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı daire başkanları ve genel müdür düzeyinde yapıldığını ifade eden Soyer, “Gelenlerin kimliği üzerinde benim bir şey söylemem yakışım almaz. Gelenler tabii ki, bizi desteklemeyi de vaat ederler. Bizim için önemlisi böyle bir projeyi EXPO'ya bağlı kılmaları, EXPO olmasa gelmeyecekler” dedi.
Tunç Soyer adaylık çalışmaları kapsamında gittikleri ülkelerde olumlu tepkiler aldıklarını ifade etti.


Bunları da Beğenebilirsiniz