"Sedat Ergin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sedat Ergin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sedat Ergin

Biber gazından maden ocağındaki patlamaya

GEÇEN cuma günü Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda polisin tazyikli su sıkması sonucu havuza düşüp sırılsıklam olan ya da yüzüne biber gazı yediği için sersemleyen Tekel işçilerinin çaresizlik içindeki görüntüleri herhalde uzun süre belleklerden silinmeyecektir.

* Tazyikli su, biber gazı ve bu gaza karşı çare olarak başvurulan limon, içinden geçtiğimiz bu dönemi belgeleyen yeni ulusal sembollerimizdir.


Bu semboller, aynı zamanda iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin sosyal politikalarının sığlığı ve hakkını arayan işçilere karşı başvurduğu sertlik yanlısı önlemler hakkında da yeteri kadar fikir vericidir.


Tütün işçilerinin eyleminin gerisinde, Tekel’in sigara fabrikalarının özelleştirilmesi sonucu işten çıkartılan işçilerinin hak arayışı yatıyor.


*
Tekel’in toplam 6 sigara fabrikası, özelleştirmede İngiliz-Amerikan şirketi BAT’a 1 milyar 720 milyon liraya satılınca yaklaşık 12 bin işçi ortada kalmıştır. Bu işçiler kazanılmış haklarını önemli ölçüde kaybetmiş ve kendilerine isterlerse sözleşmeli olarak eski maaşlarının çok altında bir ücretle çalışabilecekleri söylenmiştir.


Durumu protesto etmek üzere Ankara’ya giden işçilerin akıbeti ise tazyikli su ve biber gazıyla tanışmak olmuştur.

BELEDİYENİN İTFAİYECİLERİ KAPIYA KONUNCA


*
İstanbul’daki itfaiyecilerin durumu çok farklı değil. Büyükşehir belediyesinin itfaiye hizmetleri için çıktığı ihalede ilginç bir sonuç alınır. İhaleyi belediyenin itfaiyecilik alanındaki uzman yan kuruluşu olan Bimtaş kaybeder, Lapsis-Makro ortaklığı kazanır. Bu durumda Bimtaş A.Ş.’de çalışan 930 profesyonel itfaiyeciye sözleşmelerinin aralık sonunda feshedileceği bildirilir.


Peki belediyenin profesyonel şirketi yerine ihaleyi kazanan Lapis-Makro ortaklığının itfaiyecilik alanındaki uzmanlığı nedir? Milliyet’te Gürkan Akgüneş’in haberinden öğreniyoruz ki, Lapis şirketinin ortakları arasında Beyaz Holding de bulunmaktadır.


*
Beyaz Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ise aynı zamanda Kanal-7’nin patronu olan Zekai Karaman’dır. Karaman Almanya’daki Deniz Feneri e.V soruşturmasında adını sıkça duyduğumuz bir isimdir ve bu davanın Türkiye ayağındaki şüphelilerden biri olarak ifadesi alınmıştır.


*
İşte Lapis’in içinde bulunduğu ortaklığın ihaleyi kazanması üzerine ay sonunda sözleşmelerine son verilecek olan işçiler geçen hafta durumu protesto etmek üzere belediyeye doğru yürüyüşe geçince, karşılaştıkları muamele yine biber gazı ve tazyikli su olmuştur.

MADEN OCAKLARINDA ORTAÇAĞ KOŞULLARI


*
Bu işçi eylemlerinin gündemi kapladığı sırada Bursa’nın Mustafakemalpaşa İlçesi’nde 19 işçinin hayatını kaybettiği ve bütün Türkiye’yi üzüntüye boğan maden ocağı kazası meydana geldi.


Bu olayda da çalışanların güvenceleri bakımından vahim bir tabloyla karşılaşıyoruz. Patlamanın meydana geldiği maden ocağı 2006 yılında bir dizi eksiklik nedeniyle 6 ay süreyle kapatılmış. Gelin görün ki, gerekli teknik inceleme yapılmadan “Eksiklikler tamamlandı” şeklinde düzenlenen bir raporla yeniden üretime geçilmesine izin verilmiş.


*
Sabah Gazetesi’nde çıkan bir haber patlamanın gerisinde nasıl büyük bir ihmalin olduğunu gözler önüne seriyor. İşçilerden İbrahim Dursun, olayı şöyle anlatıyor: “Müdürümüz Hayrettin Bey’e ‘Abi burada gaz var çalışamıyoruz’ dedim. Bana ‘Hadi lan, ne gazı, burada gaz maz yok’ dedi.”

Sonuçta işçilerin uyarısına rağmen gaz ölçümü yapılmadan dinamit patlatılması 19 kişinin ölümüne yol açmıştır.


*
Olay, bu maden ocaklarında ne yazık ki ortaçağ koşullarında çalışıldığını, devletin bu işyerlerinde denetim görevini yerine getirmekte sınıfta kaldığını çarpıcı bir şekilde gösteriyor.


Bu arada, bu maden ocağının hükümetin yoksullara bedava kömür dağıtımı sisteminin önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu Akşam’da Çiğdem Toker’in yazısından öğreniyoruz. Bu madeni işleten Bükköy Maden Turizm A.Ş., Türkiye Kömür İşletmeleri’nin bu amaçla alım yaptığı toplam 15 şirketlik tedarikçi şirket listesinde ikinci sırada yer alıyor.


*
Birbiri ardına meydana gelen bu olaylar, çalışanların hakları ve sosyal politika konularını uzun bir aradan sonra yeniden Türkiye’nin gündemine sokmuştur. 

X