Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Biber gazına hayır egzoza evet

  Ümit ÇETİN/KAYSERİ
  22.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.06.2013 - 01:25

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi protestolarının amacının çözüm sürecini sabote etmek olduğunu savunarak, “Duran Adam” eylemine tepki gösterdi.

  Erdoğan, “Tutturmuşlar Gezi Parkı, Gezi Parkı. Dert başka. Polisin biber gazına hayır, araçların egzozuna evet. Bunların mantığı bu” dedi. Erdoğan, Kayseri’de Milli İradeye Saygı mitinginde şunları söyledi:

  KARDEŞLERİM BİZİMLE

  Türkiye, tek yürek halinde haksızlığa hileye, şiddete, vandallığa, oyunlara ve tuzaklara karşı sesini yükseltiyor. Ben inanıyorum ki, vandallıktan rahatsız olan CHP’li, barbarlıktan rahatız olan MHP’li kardeşlerim, faşizmin karşısında olan BDP’li kardeşlerim, BBP’li, Saadet Partili kardeşlerim de bizimle. Çünkü bugün tüm Türkiye barbarlığa, yağmacılığa karşı isyan ediyor.

  MİKSER GİBİ KARIŞTIRDIN

  Bunların içinde şu mitingleri yapmamızdan rahatsız olanlar var. ‘Ne olur Başbakan, miting yapmayın, bunları anlatmayın’ dediler. Biz bu mitingleri yapmayacağız da sizin bu yakıp yıkmanızı, kamu binalarına araçlarına saldırmanızı mı izleyeceğiz? 200 trilyonu aşkın zarar var. Ey solcular, CHP size sesleniyorum. Yapmadığın kalmadı. Adeta bir mikser gibi karıştırdın. Takıldın illegal örgütlerin peşine, bu ülkenin yönetimine her türlü hakareti yaptın. Anamuhalefet başkanı Reyhanlı’da 53 kişinin ölmesine ne kadar üzüldü ne kadar ağladı? Hiç sesleri çıktı mı? Uluslararası medyanın sesi çıktı mı? Anamuhalefet de bunun hesabını verecek. Hesabını soracağız.

  YILLARCA KUYRUKTA BEKLETTİLER

  Biz ‘Durmak yok yola devam’ diyoruz. Bunlar ne diyor ‘duran adam.’ Bunlar yıllar boyunca ‘Türk’e durmak yakışmaz’ deyip aksine durdular. Bunların hayatları boyunca en iyi yaptıkları şey durmaktır ve durdurmaktır. Bu işte gayet başarılıdırlar. Bunlar bizi yıllarca başta ana muhalefetin lideri olmak üzere SSK kuyruklarında, eczane kuyruklarında, üniversite kapılarında, devlet kapılarında, tüp gaz, benzin, ekmek, şeker kuyruklarında durdurdular. Bunların en büyük hayali bütün Türkiye’nin ‘Duran adam’ olması. Türkiye’nin yerinde sayan bir ülke olması. Milleti durduramayanlar hamdolsun artık kendileri ‘Duran adam’ oldular. Biz durmayacağız. 2023’e doğru emin adımlarla yürüyeceğiz.”

  KARDEŞİM GÜL’ÜN ŞEHRİ

  Kayseri, Osmanlı’nın Selçuklu’nun şehri. Mimar Sinan’ın, Cumhurbaşkanımız, kardeşim Abdullah Gül’ün şehri. Yiğitliğin, mertliğin, çalışkanlığın, helal kazancın, bereketin şehri. Eylem yapanların niyetini en iyi Kayseri bilir. ‘Başbakan gençleri dinlemiyor’ diyorlar. Kendilerini Bakanlar Kurulu toplantısından daha fazla dinledim. Onlar genç de buradakiler genç değil mi? Siz bu gençliğin sesini nereye koyacaksınız? Onlara bak, buraya sırt dön. Milli iradeye saygı, onları da dinle burayı da duy.

  ZAHİDE NİNE ANALARINI AĞLATTI

  Zahide Nine’yi gördünüz değil mi? Analarını ağlattı. Vandalların önüne geçip, ‘Yeter artık’ dedi. Bu terbiyesizler ‘Arkada sana para verecekler’ dediler. ‘Ben bu ülkenin emeklisiyim, benim param var’ dedi. Dik durdu eğilmedi, tek başına bunu yaptı. O Zahide Nine’nin eli öpülür. Zahide nineler, Nene Hatun’ların varisleridir. Bunlar Zahide Nine’ye nasıl bakıyorlarsa bütün millete de öyle bakıyor. Ama artık Zahide nineler susmuyor, bunlara gereken cevabı veriyor. Millet bunların karşısında artık boynunu bükmüyor.

  SİZİ GÜDERİZ DEDİLER

  Bütün Anadolu gibi Kayseri’yi de aşağıladılar. ‘Siz okuyamazsınız başörtüleriniz ile üniversitelere gelmeyin’ dediler. ‘Siz üretemezsiniz biz üreteceğiz bizim istediğimiz fiyata tüketeceksiniz’ dediler. ‘Siz vali, kaymakam, sanatçı olmayacaksınız, siz bilimden anlamazsınız, sizden Cumhurbaşkanı olamaz’ dediler. Oldu mu? ‘Muhtar bile olmaz’ dediler Başbakan oldu mu? Ey kudret sahibi olan Allah. Sizin tuzaklarınızın üstünde bir tuzak sahibi olan var. İşte o gerçek tuzak sahibi olan Allah. Siz koyunsunuz biz sizi güdeceğiz dediler. İşte Anadolu, Trakya bu oyunu bozdu.

  Kayseri karşılaması

  BAŞBAKAN Erdoğan’ın mitingte, bir yanağına ay-yıldız, bir yanağına AK Parti’nin sembolü ampul çizen türbanlı kız, elinde Türk bayrağıyla sloganlar attı. Mitingte, “Koca bir dünya sana hasta/ Ne yiğittin sen Davos’ta/ Gadanı alırım büyük usta” yazılı dev afiş dikkat çekti. Gadanı alırım sözü, Kayseri ve çevresinde “Sana gelecek bela bana gelsin” anlamına kullanılıyor.

  Aylardır şehit haberi gelmiyor

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin de şunları söyledi: “Bu oyunda içerisi var, dışarısı var. Aylardır terör nedeniyle şehit haberleri gelmiyor. İnsanlar artık boşalan köylerine dönüyor. 7 coğrafi bölge birbiriyle kucaklaşıyor. 30 yıldır devam eden, arkasında 40 binden fazla can bırakan terör artık inşallah sona eriyor. Kardeşliğin, helalleşmenin kucaklaşmanın gerçekleşmesinden rahatsız oluyorlar. Bu olayları çıkarmak suretiyle çözüm sürecini aksatmayı amaçlıyorlar. Sabotajlar olabilir dedik. Bu olaylar en çok da çözüm sürecini sabotaja dönük olaylar. Boyun eğmeyeceğiz, bu oyunu da bozacağız. Akil insanlar ile inşallah çarşamba günü final toplantımızı yapacak, raporlarını alacağız. Çözüm sürecini kararlılıkla ilerleteceğiz. Kardeşliğimizi yücelterek Türkiye’yi büyüteceğiz.”

  Alevi vatandaşlarım oyuna gelmeyin

  TÜRKİYE’de, tahriklerle Aleviler üzerinde çok çirkin bir oyun oynanmak istendiğini öne süren Başbakan Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu çirkin tahrikte CHP çok rol oynuyor. Bazı milletvekilleri başrol oynuyor. Alevi vatandaşlarımıza samimiyetle sesleniyorum, bu oyunlara tahriklere karşı lütfen dikkatli olun. Huzuru istikrarı güven ortamını bozacak kardeşliğimizi zedeleyecek olaylara karşı uyanık olun.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı