Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Biber gazı yiyenlere şikayet formu

  Cihan DURAK/İZMİR, (DHA)
  07.06.2013 - 16:45 | Son Güncelleme:

  Türk Tabipleri Birliği, Taksim Gezi Parkı protestosuyla başlayıp tüm yurda yayılan eylemlerde kullanılan gazın niteliğini belirlenmesi ve kişiler üzerindeki etkilerinin araştırılması için çalışma başlattı. Bu kapsamda TTB internet sitesinde gaza maruz kalan vatandaşların doldurması için form oluşturdu.

  TTB, Taksim Gezi Parkı protestosuyla başlayıp tüm yurda yayılan eylemlerde güvenlik güçleri tarafından kullanılan biber gazının kişiler üzerindeki etkisini araştırmak için internet sitesinde bir form yayınladı.

  Gaza maruz kalanların doldurması internet adresinde yayınlanan formda, "Gazdan korunmak için herhangi bir araç kullandınız mı?, Gazdan korunmak için herhangi bir araç kullandıysanız bunlar nelerdir?, Biber gazı / göz yaşartıcı gaz bulunan ortamda toplam olarak bulunma süreniz kaç saattir? Gaz fişeği yaralanması oldu mu? Yaralanma olduysa gaz fişeği yarası vücudunuzun neresindeydi? Diğer yaralanma olduysa yaralanmanın şiddetini nedir? Gaza maruz kalma sonrası herhangi bir sağlık yardımı aldınız mı? Gaza maruz kalma sonrası oluşan (daha önce olmayan) ve şu anda devam eden şikayetiniz var mı?" gibi sorular yöneltildi.

  TTB Genel Sekreteri Dr. Bayazıt İlhan, gaza maruz kalan kişilerdeki belirtilerle gazların niteliğinin belirlenebileceğini söyledi. Gaza maruz kalanların sağlık durumlarının değerlendirilmesi üzerine bir form geliştirildiğini belirten İlhan, "Çok sayıda vatandaşımız protestolarda gaza maruz kaldı. Biz de gazın niteliğinin belirlenmesi ve kişiler üzerindeki etkisini belirlemek için böyle bir çalışma yaptık. Gaza maruz kalan kişilerde sağlık problemi varsa bu problem gazla birlikte artabiliyor. Bu yüzden gaza maruz kalan vatandaşlarımız bu formu doldursun. Başvuruları hafta sonuna kadar alacağız ve gelen bilgileri derledikten sonra yapılan çalışmanın sonucunu kamuoyuyla paylaşacağız. Şu ana kadar 5 bin kişi bu formu doldurdu. Katılımların artacağını düşünüyorum" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı