Bialetti, ‘Cem’le evlenip Çin’e gidene meydan okudu

Hürriyet Haber
04.02.2005 - 01:56 | Son Güncelleme:

Tencere ve tava gibi mutfak gereçlerinin 46 yıllık markası Cem, İtalyan Bialetti ile evlendi. Bialetti Industrie Başkan Yardımcısı ve CEO’su Alberto Piantoni, ‘Türkiye’deki yatırımımız, yatırımlarını Çin’e kaydıran rakiplerimize bir meydan okumadır’ dedi.

KAHVE makinesi başta olmak üzere küçük elektrikli ev aletleri üretimi yapan İtalyan Bialetti, Cem-Bialetti ortaklığının yanında, Cem markasını da satın aldı. Yarı yarıya ortaklıkla kurulan şirketin yönetim kurulu başkanlığını, Cem’in Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Domaniç’in yürüteceği bildirildi. Bialetti Industrie Başkan Yardımcısı ve CEO’su Alberto Piantoni, ortaklığın ve Cem markasının satın alınmasının Türkiye’ye yönelik stratejilerinin sadece bir parçası olduğunu belirterek, ‘Ortaklık iki şirketi de güçlendirecek. Bu sinerjiyle hem kendi pazarlarımızda güç, hem de yeni ihracat pazarları elde edeceğiz’ dedi.

ÇİN’E ALTERNATİF:

Piantoni, Türk-İtalyan ortaklığının, yatırımlarını Çin ve Uzakdoğu’ya kaydıran rakiplerine meydan okuma olduğunu kaydetti. Yatırımın iki stratejik sebebi olduğuna işaret eden Piantoni, ‘Türkiye konumu itibariyle Avrupa’nın yakınında, içinde. Çevre ülkelere açılmak daha kolay olacak. Türkiye üretim açısından da hálá Çin’e karşı bir alternatif’ diye konuştu.

İZMİT’TE ÜRETİM:

Cem-Bialetti İhracat ve Pazarlama Müdürü Gökhan Yıldırım, üretimin Cem markasıyla İzmit’te süreceğini belirterek şöyle konuştu: ‘Cem’in İzmit’te zaten üretim tesisi var. Şu anda devam eden ve 3 ay içinde tamamlanması planlanan 15-16 milyon dolarlık yeni bir fabrika yatırımı söz konusu.’

Düdüklü tencereden 20 milyon dolara

KÜÇÜK
bir atölyede, 1959 yılında düdüklü tencere üretimiyle faaliyetlerine başlayan Cem, 2003 yılında 15 milyon dolar olan cirosunu 2004 yılında 20 milyon dolara çıkardı. Cem-Bialetti ise 2005 yılı için ise yüzde 50 artışla 30 milyon dolar ciro hedefliyor.

270 milyon kahve makinesi üretti

KÖKLERİ
1918’e kadar giden İtalyan Bialetti, pişirme grubunda 2003 yılında 20 milyon adetlik üretim gerçekleştirdi. Üretiminin yüzde 70’ini ihraç eden Bialetti’nin ihracat merkezleri Avrupa ve Amerika. 2003’de 5.5 milyon kahve makinesi üreten şirket, şu ana kadar 270 milyon kahve makinesi üretti. 2003 yılında 155 milyon Euro ciro gerçekleştiren şirketin 2004 yılı cirosunun 170 milyon dolar civarında olması bekleniyor. Şirketin 2005 hedefi ise 200 milyon Euro ciro.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı