BALIKESİR HABERLERİ

Bgc’den Kınama

IHA
04.08.2015 - 16:38Son Güncelleme :

BGC'DEN KINAMA

IHA

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti yayınladığı yazılı mesajda Edremit İlçesinde gazetecilik yapan Doğan Doğan’a karşı yapılan silahlı saldırıyı kınadı.
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, Edremit ilçesinde yayın yapan bir dergi ve radyonun sahibine yönelik nedeni henüz bilinmeyen silahlı saldırıyı "eşkiyalık" olarak niteledi. Olayın kısa sürede aydınlatılacağına inandıklarını dile getirerek; "Meseleler şiddetle değil, hukuk yoluyla çözülmeli" mesajını verdi.
Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) Başkanı Ramazan Demir, Edremit ilçesinde yayın yapan bir dergi ve radyonun sahibine yönelik nedeni henüz bilinmeyen silahlı saldırıyı "eşkiyalık" olarak niteledi. Demir, "Gazetecinin yaptığı haber, köşe yazarının kaleme aldığı yazısı hakaret, tehdit, suç unsuru içeriyorsa, başvurulacak yöntem şiddet değil, hukuktur" dedi. Balıkesir’in Edremit ilçesinde aylık olarak yayınlanan ’Ses Dergisi’nin sahibi Doğan Doğan, Kadıköy Mahallesi Moda Kent Sitesi’nde, kimliği meçhul bir kişinin silahlı saldırısına uğradı. Mermilerden birinin sol bacağına isabet eden Doğan’ın hayati tehlikesinin olmadığı ve bir dizi operasyon geçireceği öğrenildi.
EŞKİYALAR HESAP VERMELİ
BGC Başkanı Ramazan Demir, Edremit’te yerel yayın yapan aylık Ses Dergisi ve Radyo Ses’in sahibi Doğan Doğan’a, geçmiş olsun dileğinde bulundu, Silahlı saldırıyı gerçekleştiren tetikçiyle varsa azmettiricinin kısa sürede yakalanarak olayın perde arkasının aydınlatılmasını beklediklerini ifade etti. BGC Başkanı Demir, hukuk kurallarının işlediği toplumlarda kaba kuvvet ve şiddet yolunu seçenek gören kesimlere ’medeniyet yoksunu, vahşet düşkünü’ nitelemesi yapılmasının yerinde olacağına dikkat çekti."Hiçbir kişi ve topluluk, gazetecinin yaptığı haberi beğenmek zorunda değil" ifadesini kullanan Demir, "Ancak eleştirinin olmadığı yerde doğruların da bulunamayacağı gerçeğini gözardı etmemek gerekiyor. Dolayısıyla, gazetecinin yaptığı haber, köşe yazarının kaleme aldığı yazısı hakaret, tehdit, suç unsuru içeriyorsa, başvurulacak yöntem şiddet değil, medeniyetin gereği olan hukuk yoludur. Gazeteci yaptığı haberden yasalar önünde sorumludur. Kişisel suçlama varsa, yargı yolu açıktır. Haber veya yorumda eksik bilgilendirme, yönlendirme varsa yasal tekzip hakkı vardır, tüm bunların ötesinde cevap verme hakkı vardır’’ hatırlatmasında bulundu.
ŞANTAJA BOYUN EĞMEYİN!
Gazetecilerin, kamuoyunu aydınlatma ve bilgilendirme adına görev yapan meslek grubu sahipleri olduğunu hatırlatan Demir, camiada basın meslek ilkelerini zaman zaman unutarak, kişisel kavgalarını sahibi veya sorumlusu oldukları yayın organları aracılığıyla yürüten çevrelerin kullandığı üslubu benimsemediklerinin altını çizdi.BGC Başkanı Ramazan Demir, basın özgürlüğünün farklı algılanıp kişisel egoların tatmini yönünde değerlendirilerek kişi ve kurumların küçük düşürülmesi, aşağılanması ve iftira atılması, hedef gösterilmesi, tehdit ve şantaj aracı olarak kullanılmasının gazetecilik mesleği ve etiğiyle bağdaştırmanın mümkün olamayacağını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Bgc’den Kınama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ağustos 2015 tarihinde saat 16 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bgc’den Kınama haberi güncellenecektir.

BALIKESİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı