« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beyzbola kadın eli

Antalya'da arkadaş tavsiyesi üzerine beyzbol ile tanışan ve Polonya'daki eğitimin ardından bu spora merak saran 35 yaşındaki Derya Uyan, erkeklerden oluşan milli takımın ilk ve tek kadın beyzbolcusu oldu. Uyan, aynı zamanda milli takımın antrenörlüğünü de yapacak.

İBRAHİM LALELİ/ANTALYA, (DHA)
SON GÜNCELLEME

Yakın bir arkadaşı tarafından 5 yıl önce beyzbol ile tanıştırılan, ardından Polonya'nın Runto kentindeki Küçükler Beyzbol Ligi'ne giderek eğitim alan evli ve 1 kız çocuğu annesi Derya Uyan, Türkiye'ye döndükten sonra Antalya'da bu spora devam etti. 12- 15 yaş arası çocuklardan oluşan Antalya Polis Gücü Beyzbol Takımı'nın antrenörlüğünü de yapan Uyan, milli takıma hem oyuncu, hem de antrenör olarak çağırıldı. Türkiye Beyzbol Milli Takımı'ndaki erkekler arasında ilk ve tek kadın beyzbol sporcusu unvanını alan Derya Uyan, beyzbol kariyerine milli takım çatısı altında devam edeceğini söyledi.

Ojeli parmakları, fönlü saçları ve atletik vücuduyla dikkat çeken Uyan, beyzbolun erkek sporu olmaktan çıkmaya başladığını kaydetti. Derya Uyan, "Amerika ve Avrupa liglerinde kadın beyzbol sporcusu var. Fakat Türkiye'de henüz yeni yeni yayılan beyzbola kadın oyuncu bulmak çok zor. Çünkü zor ve sert bir spor. Yeri geldiğinde top tutucu, yeri geldiğinde top vurucu olmak gerekiyor. Beyzbolda antrenör olmak ise ayrı bir meziyet istiyor" dedi.

Tek şikayetinin tırnaklarını uzatamamak olduğunu belirten Uyan, beyzbol sopasını tutuş aşamasında uzun tırnakların kontrolü zorlaştırdığını ve bir dönem upuzun olan tırnaklarını kısaltmak zorunda kaldığını anlattı.

Her gün iki saat antrenman yaptığını, arta kalan zamanlarda ise kızıyla ve ev işleriyle ilgilendiğini belirten Derya Uyan, "Sporun dışında sosyal hayatım yok. Evimin bulunduğu sitenin havuzunda fırsat buldukça yüzüyorum. Hobi olarak latin danslarıyla da uğraşıyorum" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz