KONYA HABERLERİ

Beyşehir’de ‘Sultan’ Romanı Yazılıyor

IHA
25 Temmuz 2015 - 15:53Son Güncelleme : 25 Temmuz 2015 - 15:54

YEREL HABERLER KONYA

IHA

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, bir süre sonra kitapseverlerin karşısına çıkacak olan ‘Sultan’ isimli romanın büyük ilgi görmesi bekleniyor. Kaleme alma çalışmaları devam eden romanda, Eşrefoğlu Beyi Seyfeddin Süleyman Halil döneminin ele alınmakta olduğu belirtildi.
SÜ Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Muşmal, araştırmacı yazar Fatih Babaoğlu ile birlikte kaleme aldıkları “Sultan” isimli romanda, Eşrefoğulları döneminde Süleymanşehir adıyla anılan Beyşehir’in kuruluşu ve günümüzde Anadolu’daki ahşap direkli camilerin en büyüğü ve orijinali olan tarihi Eşrefoğlu Camisi ve külliyesinin inşa hikayesinin detaylı bir şekilde ele alındığını söyledi.
Babaoğlu ile birlikte daha önce kitapseverlerin ilgisini çeken ve beğenisini kazanan “Beğ” isimli romanı kaleme aldıklarını hatırlatan Doç. Dr. Muşmal, yeni romanın da bu romanın devamı niteliğinde olacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Eşrefoğulları’nın hikayesi, üçlü bir seri olarak ‘Beğ’ romanı ile başlarken, ‘Sultan’ romanıyla devam ederek, ‘Seyyid’ romanıyla ise seri tamamlanmış olacak. Sultan romanı da tarihi gerçekliklere uygun olarak yazılmaya çalışılıyor, ancak romandaki bazı kahramanlar hayal ürünü, olaylar, zamanlar ve mekanlar ise büyük ölçüde kurgusal nitelikte olacak. Sultan romanının bütünüyle bir Türk-İslam şehri olan Beyşehir’in ve Eşrefoğlu Camisi’nin inşasının ele alındığı bölümlerinin yazımı sırasında, günlerce tarihi İçerişehir Mahallesi’nde incelemeler yaptık. Romandaki ilginç ve etkileyici hikayeler nedeniyle oluşacak iklimin, Beyşehir kültür ve turizmine önemli katkılar sağlamasını bekliyoruz. Sözkonusu serinin, Eşrefoğulları dönemini ele almakla birlikte, Anadolu’nun geneline yayılmış olan beylikler devrinde Türk-İslam kültürünün günümüz gençlerine aktarılmasına da aracılık edeceğine inanıyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Beyşehir’de ‘Sultan’ Romanı Yazılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beyşehir’de ‘Sultan’ Romanı Yazılıyor haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:20
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı