Gündem Haberleri

  Beyoğlu'nun 'arka' sokakları

  Hürriyet Haber
  07.07.2001 - 12:40 | Son Güncelleme:

  Giovinni Scognamillo, yeni kitabı Beyoğlu Kabusları ve Diğer Öyküler de 12 öyküsünü biraraya getiriyor. Scognamillo, adrenalin yükselten öykülerinde, yaşamı daha hissederik sahiplenmeyi öneriyor okura. Sadece güzellikleriyle değil kabuslarıyla da. 'Yaşamdan kaçamazsınız, kabuslardan da öyle" diyor.

  Beyoğlu Kabusları ve Diğer Öyküler
  Giovanni Scognamillo
  Okuyanus Yayınları / Öykü Dizisi
  "... O hengamenin içinde kimileri fark etti, kimileri etmedi, fakat inanın, o taşların, molozların, yıkıntıların arasında karanlık gecelerin karanlık köşelerinde, ağzı açık bodrumlarda, sonu bilinmeyen dehlizlerde bir başka, değişik, ürkütücü evren oluştu. Dediğim gibi kimileri, ancak pek azı fark etti, kimileri ise -her zaman olduğu gibi-olayın dışında kaldı. Ben, evet ben, orada idim, orada kaldım sabır ve inatla ve her şeyi gördüm..."


  Yaşamınızı sürdürdüğünüz yerde yalnız mısınız aslında... Kimbilir sizin inip çıktığınız merdivenlerden daha önce kimler geçti, sizin baktığınız gökyüzüne daha önce kimler baktı...Tenha sokaklarda yalnız yürüdüğünüzü sandığınız bir anda kimbilir etrafınızda kaç 'ruh' dolaşıyor....


  Sinema eleştirmeni ve tarihçisi olarak tanınan Giovanni Scognamillo, yeni öykü kitabı Beyoğlu Kabusları ve Diğer Öyküleri adlı kitabında, İstanbul'un en kozmopolit semtinde gezinen 'ruhları' anlatıyor. Beyoğlu'ndan, hayatımızdan, evlerimizden her gün geçen ama pek azını farkettiğimiz belki de görüp de derinlemesine bakmak gereğini duymadığımız ruhlar...


  Scognamillo'un 12 öyküsünün yeraldığı kitap, öylesine yaşayıp giderken, hem kendi içimize hem de etrafımızdaki insanlara ve nesnelere daha dikkatli bakmamız gerektiğini vurguluyor.


  Beyoğlu'ndan, hayatımızdan, yürüdüğümüz yollardan, iş yerimizden, evlerimizden her gün "ruh"lar geçer, pek azımız fark ederiz. İnsanlara bakar, çok azını görürüz. Yanıbaşımızda binalar yok olur, yangınlar çıkar bilmeyiz. Giovanni Scognamillo, görmeyip geçtiğimiz, görüp fark etmediğimiz ya da fark edip görmezden geldiğimiz bu "ruh"lara, yaşanmış ya da yaşandı sanılmış anlara ve başka nice şeye korku öyküleriyle tanıklık ediyor.


   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı