İSTANBUL HABERLERİ

Beyoğlu’na İtalya’dan Bir Kardeş Şehir Daha

IHA
24.02.2015 - 13:51Son Güncelleme :

BEYOĞLU BELEDİYESİ, KARDEŞ ŞEHİRLER HALKASINA BİR ŞEHİR DAHA EKLEDİ. BEYOĞLU BELEDİYESİ İLE İTALYA’NIN CATANİA ÖZERK BÖLGESİ İMZALANAN ANLAŞMAYLA KARDEŞ ŞEHİR OLDU.

IHA

Beyoğlu Belediyesi, kardeş şehirler halkasına bir şehir daha ekledi. Beyoğlu Belediyesi ile İtalya’nın Catania Özerk Bölgesi imzalanan anlaşmayla kardeş şehir oldu.
İstanbul’un önemli ilçelerinden birisi olan Beyoğlu’na bir kardeş şehir daha geldi. İtalya’nın Sicilya bölgesinde yer alan Catania Özerk bölgesi ile Beyoğlu kardeş şehir oldu. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Catania Belediye Başkanı Enzo Bianco arasında Catania Belediyesi’nde kardeşlik anlaşması imzalandı.
İmza töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu’nun İtalyan tarihinde önemli ve müstesna bir yere sahip olduğunu söyledi.
"TÜRKİYE İLE İTALYA’NIN KADERİ BEYOĞLU’NDA BİRLEŞMİŞTİR"
Tören sırasında bir konuşma yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye ile İtalya’nın kaderinin, adeta Beyoğlu’nda birleştiğini aktararak, “Beyoğlu, İtalyan tarihinde önemli ve müstesna bir yere sahiptir. İtalyan kültürü de Beyoğlu’nun kıymetli bir parçası olagelmiştir” diye konuştu.
Türkiye- İtalya dostluğunun nişanesi olarak Beyoğlu’nun simgesi haline gelen Galata Kulesi’ni örnek gösteren Başkan Demircan, “20’nci yüzyılın başında, 40 bin İtalyan; adeta küçük bir İtalya misali, Beyoğlu’nda yaşamıştır” dedi.
Beyoğlu’nda yaşayan Giuseppe Garibaldi ve Giuseppe Mazzini’nin İtalyan birliğini sağlayan vatanseverler olarak adlarını İtalya tarihine yazdırdıklarını ifade eden Demircan, “Garibaldi ile Mazzini’nin, Beyoğlu’ndaki ortak yaşama kültüründen edindikleri tecrübenin, onları, Risorgimento’ya “Yeniden Doğuş”a götüren yolda hem önemli bir örnek hem de cesaretlendirici bir faktör olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.
“BEYOĞLU İLE İLİŞKİLER YOĞUNLAŞACAK”
Catania Belediye Başkanı Enzo Bianco da yaptığı konuşmada iki şehrin kardeşliğinden oldukça mutlu olduğunu aktararak bundan sonraki süreçte Beyoğlu Belediyesi ile her türlü alanda ikili ilişkilerin daha yoğun olacağını söyledi.
Catania’ya imzalanan kardeşlik projesi kapsamında ilişkilerin güçlendirilmesi adına Mimar Sinan Üniversitesi, Akbank Sanat Galerisi ve Pera Müzesi yetkilileri ve iş adamları ile birlikte geldiklerini ifade eden Demircan, kurumların ve şirketlerin kendi meslektaşları ile beraber ortak proje geliştirerek Türkiye ile İtalya arasında önemli işbirliklerinin gelişiminde öncü rol oynayacaklarını kaydetti. Catania Belediye Başkanı Enzo Bianco da yaptığı konuşmada iki şehrin kardeşliğinden oldukça mutlu olduğunu aktararak bundan sonraki süreçte Beyoğlu Belediyesi ile her türlü alanda ikili ilişkilerin daha yoğun olacağını söyledi.
EĞİTİM VE TİCARET ALANINDA SIKI İLİŞKİLER OLACAK
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Catania Belediye Başkanı EnzoBianco arasında Catania Belediyesinde imzalanan protokol dostluk mesajları verildi. İmzalanan protokolun yanı sıra, eğitim ve ticaret alanında da ikili anlaşmalar imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Beyoğlu’na İtalya’dan Bir Kardeş Şehir Daha hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2015 tarihinde saat 13 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beyoğlu’na İtalya’dan Bir Kardeş Şehir Daha haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı