"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Beyoğlu böyle kurtulur

Doğan HIZLAN

Beyoğlu, 15 Ekim günü İstiklal Caddesi üzerinde yeni bir Kültür Merkezi'ne daha kavuşuyor.

Borusan Kültür ve Sanat Merkezi, değişik bir anlayışla açılıyor.

Kütüphanesinde, müzik üzerine Türkçe ve İngilizce 1000 tane kitap ve 500 tane nota bulunuyor. 2000 CD'lik diskotekten yararalanabilir, dinleyebilirsiniz.

Klasik Batı Müziği, Türk Sanat Müziği ve Caz dalındaki kitapların bulunduğu kütüphanenin bir de küçük cafesi var.

Çok amaçlı kültür merkezlerini destekliyorum, bu girişimleri yüreklendiriyorum. İnanıyorum ki, kültürün yaygınlaşması için en ideal çözüm budur. Vakti az insanların dünyasına kültürü ulaştırabilmenin tartışılmaz yöntemi bu mekanlar aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Borusan Kültür ve Sanat Merkezi'nde, bir sergi salonu, bir kütüphane ve bir konferans-dinleti salonu bulunuyor.

Borusan Kültür ve Sanat Yayıncılık A.Ş. Yönetim Kurulu başkanı A.Ahmet Kocabıyık, merkezi tanıtan kitapçığın başına yazdığı önsözde, klasik müziğe verdikleri önemin altını çiziyor:

‘‘Müzik alanında amacımız öncelikle klasik müziğin lise ve üniversite çağındaki gençler tarafından benimsenmesini sağlamaktır. Oda orkestramızın hedef kitlemize yönelik aktiviteleri ve müzik kütüphanemiz bu hedefe ulaşmamızda önemli rol oynayacaktır.’’

Gerçekten de, Borusan Oda Orkestrası, değerli solist kemancı Saim Akçıl'ın yönetiminde başarılı konserler vermektedir.

Gülsin Onay'a, Mozart piyano konçertosu'nda eşlik eden Borusan Oda Orkestrası'nın konser kaydından yapılan CD'si, kurumun konserleri kalıcı kılmak isteğinin göstergesidir.

***

BEYOĞLU'nun kurtulması, güzelleşmesi, bu tür kültür merkezlerinin çoğalmasıyla mümkün. Genç kuşağı oraya çekecek en etkin unsurun, çok amaçlı kültür merkezleri olduğu kanısındayım.

Daha önce açılan Aksanat'ın varlığı buraya bir renk, bir güzellik getirmişti. Çünkü oradaki sergiler, video disc'ten dinlenen konserler özellikle öğrenci kitlesini topladı.

Beyoğlu'yu biçimsel açıdan da, mimari dokusunun korunması bakımından da, caddeye eski itibarını ve insan unsurunu kazandırmak için, kültürel yoğunluğun artırılması gerekiyor.

Beyoğlu'nun bir eğlence yüzü vardır, bir de kültür yüzü, eğlence yüzünü çok önemsemiyorum, çünkü bu yanın bayağılığa düşmesinden korkuyorum.

Beni, Beyoğlu'nun kültürel kimliği ilgilendiriyor.

Henüz İstiklal Caddesi'ne tamamiyle kültürel bir kalitenin girdiğini kimse idda edemez.

***

KURUMLAR, sanatın yeni hamileri. Onlar, yaşadıkları ve kazandıkları şehrin bir sakini olduklarının sorumluluğunu duyuyorlar. Hem de firmanın imajının ancak bu tür etkinliklerle yerleşebileceğini biliyorlar.

Sanırım, cumhuriyetin 74'ncü yılında batılı olmayı yavaş yavaş öğreniyoruz.

X