KONYA HABERLERİ

Beyninde en çok mutluluk hormonu salgılayan kişi kim?

AA / AYŞE ŞENSOY
12 Aralık 2014 - 17:14Son Güncelleme : 12 Aralık 2014 - 17:14

- Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarhan: "Beyninde en çok mutluluk hormonu salgılayan kişi kim?' deseler herhalde 'Hz. Mevlana' derim. Çünkü o kadar zorluk ve çilenin içerisinde bu derece olumlu yaşayabilen, insanlığı bu derece etkilemiş bir kimse, gerçekten ancak aşk duygusunu bilgece işlemiş bir kimse demektir" - "Sanki Mevlana'yı almışlar, kopya etmişler, sistematize etmişler bize pozitif psikoloji diye satıyorlar. Kullandıkları en çok kelime 'empati'. Aslında empati bizim kültürümüzde 'diğergamlık' diye geçiyor. Biz diğergamı kullanmamışız empati diye onlardan alıyoruz"

AA / AYŞE ŞENSOY

KONYA (AA) - Mevlana'nın 741. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri dolayısıyla "Hz. Mevlana Dönemi ve Günümüzde Travma ve Tedavisi" konulu konferans verildi.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesindeki konferansta, Mevlana'nın büyük bir amacı ve bu amaca ulaşmak için de olağanüstü bir projesinin olduğunu söyledi.

Mevlana'nın büyük amacı ve olağanüstü projesi olmasının, diğer insanlara nazaran düşüncenin sınırlarını aştığını, zihinsel kısıtlamaları kırdığını, bilinç ve algılama alanlarında geniş değişiklikler yaptığını gösterdiğini belirten Tarhan, şunları kaydetti:

"Bu değişikliklerin biyolojik karşılıkları vardır. Bunların ne olduğunu iyi anlamak gerekiyor. Bu karşılıkları tanımlamak için son yıllarda pozitif psikoloji çalışmaları yapılıyor. Pozitif psikoloji diye bir bilim dalı oluşturuldu. 2009'da ilk uluslararası toplantısı yapıldı. Bu toplantıdan sonra pozitif psikolojinin tanımlaması yapıldı. Sanki Mevlana'yı almışlar, kopya etmişler, sistematize etmişler bize pozitif psikoloji diye satıyorlar. Kullandıkları en çok kelime 'empati'. Aslında empati bizim kültürümüzde 'diğergamlık' diye geçiyor. Biz diğergamı kullanmamışız empati diye onlardan alıyoruz. Halbuki bu kavram bizim kültürümüzde olan Mevlana'nın özellikle çok vurguladığı bir kavramdır. Bu nedenle batı zihnine göre Mevlana'yı anlatmak gerekiyor. Mesnevi'yi bu gözle tekrar değerlendirmek gerekiyor. Bu da tıp bilimcilerle din bilimcilerin ortak çalışmasıyla olabilecek bir şey."

- Mana dünyasından madde dünyasının bağlantı organı: "beyin"

Tarhan, pozitif psikoloji ve Mevlana'nın benzer olduğunu ifade etti.

"Pozitif psikoloji olumluyu güçlendirir, Mevlana da olumlu değerleri güçlendirir" diyen Tarhan, "Pozitif psikoloji yara açmadan tedavi etmek ister, Mesnevi de aynı şekilde yaklaşır. Pozitif psikoloji 'Mutluluk Bilimi' demektir. Mesnevi de kendi ritüellerini oluşturmuştur" dedi.

Mana dünyasından madde dünyasına bağlantı organının "beyin" olduğunu dile getiren Tarhan, beynin kimyası bozulduğunda ruh hastalıklarının ortaya çıktığını aktardı.

- ...Aşk duygusunu bilgece işlemiş...

Beynin fonksiyonu ve kimyasının bozulmamasına dikkat etmek gerektiğini anlatan Tarhan, şöyle devam etti:

"Beyninde en çok mutluluk hormonu salgılayan kişi kim?' deseler herhalde 'Hz. Mevlana' derim. Çünkü o kadar zorluk ve çilenin içerisinde bu derece olumlu yaşayabilen, insanlığı bu derece etkilemiş bir kimse, gerçekten ancak aşk duygusunu bilgece işlemiş bir kimse demektir."

Konferansa, Necmettin Erbakan Üniversitesi Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör yardımcıları ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Konya haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Konya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beyninde en çok mutluluk hormonu salgılayan kişi kim? haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:20
  • Guneş
   06:04
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:47
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı