Gündem Haberleri

  Beynin yerli kaşifi

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyada 4 yılda bir yalnızca bier kişiye verilen ‘‘Elektra Tıp Ödülü’’nü 37 yaşında alan genç beyin cerrahı Ali Zırh, başarıya doymuyor. Bu yıl da Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü'ne layık görülen Zırh, 18 saatini hastanede geçiriyor.

  Beyinde tat alma duyusunun yerini gösteren çalışmasıyla 1997'de dünyanın en büyük tıp ödülünü alan 1960 Ankara doğumlu Ali Zırh, ‘‘Başarımın altında çok çalışmak, yaptığım işi çok sevmek ve yaptığım işe önem vermek’’ yatıyor diye konuştu. Tempo Dergisi'nin son sayısındaki röportajda Ali Zırh, ‘‘1983 sonrasında beyin cerrahisi, Türkiye'de hızla gelişti, ama az sayıda kişinin üzerinde yoğunlaştığı bir bilim dalı oldu’’ dedi. Zırh, Elektra Ödülü'nü kazandığı çalışması konusunda şunları söyledi:

  ‘‘Bu çalışmamda hastalara mikroelektron tekniği uyguladım. Kafatasına 1 santimetreden daha küçük bir delik açıp içeriye iki mikron kalınlığında bir elektrot koyduk. Bu elektrotla her bir beyin hücresinin elektriksel aktivitesini ölçüp bilgisayara yükledik. Böylece beynin fizyolojik haritasını çıkardık. Beynin içinde nerede olduğumuzu tespit edebiliyoruz. Tat duyusuyla ilgili çalışmam da bu çalışmamın bir parçası. Tat alma konusunda yaptığımız maymun deneyleri de var. İnsandaki tat alma duyusunun yeri teorik olarak biliniyor ama varlığı tespit edilememişti...’’

  Genç beyin cerrahı Ali Zırh'a Parkinson hastalığı üzerine yaptığı çalışmalardan dolayı bu yıl Eczacıbaşı Tıp Teşvik Ödülü verildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı