« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beynimizde baş ağrısı nasıl oluşuyor?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Soru: Baş ağrısı başta ne gibi değişikliklere yol açar?

Yanıt: Değişiklikler ağrının tipine göre şekil değiştirir. Baş ağrısının en çok bilinen türleri migren ve spazmodik ağrılarıdır. İkisi de sinir uçlarının uyarılması sonucu ortaya çıkar.

Fark uyarı kaynağındadır. Spazmodik ağrı sırasında saçlı deri ve boyun kasları kasılır ve kasların içindeki ve çevresindeki ağrıya duyarlı sinirler uyarılır. Bu kas spazmları darbe, duruş bozukluğu veya günlük streslerden kaynaklanır. Kas kasılmalarının süresi uzarsa kafatasına gelen kan miktarı etkilenir ve ağrılar tekrarlar.

Akışı değişken

Migrene yol açan da kan akışındaki değişikliklerdir. İnsanı halsiz bırakan bu ağrılar, kafadaki kan damarlarının sürekli kasıldığı ve genişlediği zaman ortaya çıkar. Genişleme döneminde migrenin en karakteristik özelliği olan zonklama başlar. Bu sürekli kasılma ve genişlemeye neden olan etmenler nelerdir?

Oklahoma Devlet Üniversitesi'nden baş ağrısı uzmanı Diana De Felice, şu anda geçerli olan teori çerçevesinde, beyindeki serotonin hormonunun azalmasının kasılmaları başlattığını söylüyor.

Kasılmalar başa giden oksijen miktarını azaltır. Bu durum beynin oksijen talebini arttırır. Bu da beyin damarlarının genişlemesine yol açar.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler