DENİZLİ HABERLERİ

Beylikler Hamamına GEKA Desteği

IHA
16.09.2015 - 11:21Son Güncelleme :

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ GEKA İLE DESTEK PROJESİ İMZALADI

IHA

Pamukkale Üniversitesi, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile ilk yatırım desteği projesini imzaladı. Stratonikeia Antik Kenti’nde bulunan Beylikler Dönemi Selçuk Hamamı için 770 bin TL destek sağlandı.
Pamukkale Üniversitesi ile Güney Ege Kalkınma Ajansı arasında 2015 yılı teklif çağrısına uygun, Alternatif Turizm Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ‘Stratonikeia Beylikler Dönemi Selçuk Hamamı Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon Projesi’ destek sözleşmesi düzenlenen törenle imzalandı. Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşen törene Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Stratonikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt katıldı.
Pamukkale Üniversitesi’nin 2008 yılından itibaren Stratonikeia Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Stratonikeia’nın birçok dönemi kapsayan yaşayan bir antik kent olduğunu söyledi. Antik kentte araştırılmayı bekleyen birçok yapının olduğunu ifade eden Bağcı, projenin kabul edilmesinden dolayı GEKA yetkililerine teşekkür etti. GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, “Bölgemizi uluslararası alanda bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. 2015 yılında alternatif turizm destek programına çıktık. Tarihi bir değerin turizme kazandırılması üniversitelerimiz sayesinde oluyor. Pamukkale Üniversitesi’ne böyle bir proje hazırladığı için teşekkür ederim” dedi. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Stratonikeia Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt ise şunları söyledi: “Beylikler Do¨nemi Selc¸uk Hamamı’nın sagˆlıklı birs¸ekildekorunması ve restore edilebilmesi ic¸in hamamın ro¨lo¨ve, restitu¨syon, restorasyon ve c¸evresinindu¨zenlenerek aydınlatma projesinin hazırlanması gerekmektedir. Beylikler Do¨nemi Selc¸uk Hamamı ile yeni bir tanıtım ve gezi alanı olus¸turulacak, du¨z bir alanda olması nedeniyle kolayca gezilebilecektir. Sadece bu hamam sayesinde bile Stratonikeia, Yatagˆan, Mugˆla ve Tu¨rkiye’nin adı duyurulmus¸ olacaktır. Ayrıca hamamın 3D tarama, ro¨lo¨ve,restitu¨syon projesi, kazı heyeti bu¨nyesinde bulunan uzman ekip u¨yeleri tarafından kullanılacak olan 3D Lazer Scanner ile yapılacaktır.”
Konuşmaların ardından protokol imzalandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Beylikler Hamamına GEKA Desteği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Eylül 2015 tarihinde saat 11 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beylikler Hamamına GEKA Desteği haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:22
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  17:54
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı