İSTANBUL HABERLERİ

Beylikdüzü Sanatla Büyüyor

IHA
26.10.2015 - 15:00Son Güncelleme :

BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ’NİN ÜLKENİN BİRÇOK YERİNDEN BEYLİKDÜZÜ’NE DAVET ETTİĞİ SANATÇILARLA 19-26 EKİM TARİHLERİ ARASINDA TOPLANAN 1’İNCİ ULUSAL RESİM ÇALIŞTAYI SERGİSİ AÇILDI.

IHA

Beylikdüzü Belediyesi’nin ülkenin birçok yerinden Beylikdüzü’ne davet ettiği sanatçılarla 19-26 Ekim tarihleri arasında toplanan 1’inci Ulusal Resim Çalıştayı sergisi açıldı. Sanat ve sanatçıya verdiği önemle adından söz ettiren Beylikdüzü Belediyesi, şehrin tanıtımında önemli katkısı olacak bu çalıştayı ilerleyen yıllarda uluslararası hale getirmeyi planlıyor.
Beylikdüzü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün sanatın paylaşımcı ve birleştirici gücünden yola çıkarak “Renklerin Kardeşliği” sloganıyla bir araya getirdiği sanatçılar, çalıştay boyunca birbirinden değerli eserler ortaya çıkardı. Çalıştaya, Trabzon’dan Ekrem Kutlu, Osman Zeki Demirkale, Evrensel Baş, Ankara’dan Akdoğan Topaçlıoğlu, Billur Cankut Varlı, İzmir’den Ümit Yiğit, Aysun Oran, Oktay Değirmenci, Sakarya’dan Onur Karaalioğlu, İstanbul’dan Müfit İşler, Alp Yavuz, Ekrem Temizer, Ilgın Beşer, Zehra Başaran ve Hülya Aksoy katıldı. 1’inci Ulusal Resim Çalıştayı, Beylikdüzü Belediyesi Fuaye alanında yapılan sergi açılışıyla son buldu. 19-26 Ekim tarihleri arasında sanatçıların yaptığı tüm eserlerin sanatseverlere sunulduğu sergiyi Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açtı.
Çalıştaya Beylikdüzü Belediyesi’nin davetiyle gelen 15 sanatçının büyük özveriyle hazırladıkları eserleri tek tek gezerek bilgi alan Ekrem İmamoğlu, “Kendimi çok zengin hissettim” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti ve tüm ressamlara katılım belgesi takdim etti.
Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açılışta yaptığı konuşmada, “Sanat bizim ölçü unsurlarımızdan aslında. Biz sanatla var olmak, sanatla anılmak istiyoruz. Sanatla dünyanın birçok noktasında Beylikdüzü ilçesi bahsedilir olsun istiyoruz. Bugün bu çalıştayla bunun büyük bir adımını attığımızı düşünüyorum ve umarım uzun yıllar geleneksel hale gelecek” diyerek sanata ve sanatçıya verdiği önemi bir kez daha vurguladı.
BEYLİKDÜZÜ YAKIN TARİH MÜZESİNE KAVUŞUYOR
Başkan Ekrem İmamoğlu tüm bu eserlerin Beylikdüzü Belediye’si bünyesinde muhafaza edileceğini ve Modern Sanat eserlerini bünyesinde barındıracak olan “Yakın Tarih Müzesi”nde sergileneceğinin belirtti. Birbirinden değerli bu eserler, kurulacak olan müzenin de alt yapısını oluşturuyor. İlerleyen yıllarda yapılacak ve geleneksel hale gelecek olan çalıştay sayesinde zaman içerisinde çok önemli bir koleksiyon oluşacak ve gelenekselleşen Taş Heykel Sempozyumunda ortaya çıkan eserlerle birlikte müzede sergilenecek.
Ayrıca müzenin tasarımı için organize edilecek olan bir yarışmanın da müjdesini veren Başkan İmamoğlu, “Müze projemiz belki de ilçemizin en değerli projesi. Yaklaşık 15 metrelik bir araziye müze kompleksi tasarımına ayırdık. Bununla ilgili bir proje yarışması hazırlanıyor” dedi. 2016 yılı içerisinde netleşecek olan projenin içerisinde görme engellilerin de faydalanabileceği bir müze alanı tasarladıklarının da altını çizdi.
KALECİ MÜZESİ KURULUYOR
Öncelikli amacımız “Beylikdüzü neden ziyaret edilir sorusunun altını doldurmak” diyen Ekrem İmamoğlu, Sunay Akın’ın bir önerisini olan Kaleci Müzesini hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi ve “Sunay Akın gibi bende kalecilik yaptım ve bizim gibi kalecilik yapan birçok kişinin hikayesinden çok etkilendim. O nedenle dünyada bir benzeri olmayan bu müzeyi Beylikdüzü’ne kazandırmak istiyorum” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Beylikdüzü Sanatla Büyüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 15 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beylikdüzü Sanatla Büyüyor haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:32
  • Guneş
   07:12
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:01
  • Akşam
   18:26
  • Yatsı
   19:55
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı