Gündem Haberleri

  Beykoz'da bir taşla dört kuş

  Hürriyet Haber
  08.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nu ağırlayan Beykoz Belediye Başkanı Alattin Köseler vaatlerini yerine getirebilmesi için gereken dört önemli kararın çıkmasını sağladı.

  TOPLAM 377 kilometrekare yüzölçümünün sadece 12 kilometrekaresi imarlı olan Beykoz, planlı bir ilçe olma yolunda önemli adımlar atıyor. İlçenin yıllardır çıkmayan 1/5000'lik planlarının hazırlanıp Anıtlar Kurulu'na gönderilmesinin ardından, geçtiğimiz hafta Koruma Kurulu ilçe için büyük önem taşıyan dört konuyu daha karara bağladı. Bu kararlar seçim öncesi vaatlerini yerine getirmeye çalışan Başkan Alattin Köseler'e rahat nefes aldıracak.

  Son toplantısını 3 Mayıs'ta Beykoz Belediyesi'nde gerçekleştiren 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan alınan onaylarla ilçede yapımı öngörülen önemli projeler de yakında başlayacak.

  Bunların başında Kavacık ve Göksu'da yapımı planlanan rekreasyon alanları ile ekonomik canlılığın sağlanması için Kiremitdere'deki ticaret merkezi geliyor. Toplantıda ayrıca ilçe belediyesine SİT alanlarında imar denetleme yetkisi verildi ve Anıtlar Kurulu'nun onayını bekleyen imar planı 'ivedi' kapsamına alındı. Bu kararla Göksu Evleri Bölgesi'ndeki inşaat yoğunluğu hafifletilebilecek ve arazinin yasal çerçeve içinde kullanımı sağlanabilecek. Görüşmelerden çıkan bir başka sonuç da Kavacık-Yoncayolları arasında yapımı planlanan ve sahil yolunu ana arterlere bağlayacak olan karayolu konusunda kurulun olumlu yaklaşımı oldu.

  200 bin nüfuslu ilçenin arazisinin büyük kısmı orman, öngörünüm, su havzası ve SİT alanı. Sahilde geriye kalan dar şerit ise büyük oranda Hazine, Vakıflar ve Anakent Belediyesi'ne ait. Bu yüzden seçim vaatlerini yerine getirmekte güçlük çeken Belediye Başkanı Alattin Köseler kurulun aldığı kararlardan son derece memnun. Seçmenlerine Beykoz'da ticari hayatı canlandıracağını, sahil yolunu ana arterlere bağlayacağını, kaçak yapılaşmayı önleyerek imarlı bir Beykoz yaratacağı sözünü veren Köseler toplantıya ilişkin şunları söyledi:

  ‘‘Kurul toplantısını ilk kez bir belediyede gerçekleştirdi. Bu, Koruma Kurulu'nun Beykoz'a verdiği önemi ve iyi niyetini gösteriyor. Alınan son kararlarla belediye Beykoz için önem taşıyan projelerini hayata geçirebilecek.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı