Gündem Haberleri

  Beykoz hastanesi

  Hürriyet Haber
  01.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1963 yılından bu yana Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi olarak kullanılan yeşillikler içindeki Beykoz Kasrı, Türkiye'nin her noktasından gelen çocuk hastaları iyileştiriyor. Şu anda hastane çocuk ve çocuk göğüs hastalıkları alanında her türlü hizmeti veriyor. Ancak hastanenin kapatılması gündemde. Ve hastanenin yaşatılabilmesi için çeşitli kuruluşlar ve hastanenin gerekliliğini kavrayabilenler çalışıyorlar.

  Çocuk tüberkülozu

  Her yıl dünyada 3 milyon kişi verem nedeniyle ölüyor. Ayrıca her yıl beş milyon yeni insana verem tanısı koyuluyor. Türkiye'de de her yıl 50 bin yeni vaka saptanıyor. Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi başhekimi Dr. Tevfik Koral'ın Hekim Forumu'na vermiş olduğu bilgilere göre, 0-16 yaş arasında tüberkülozun görülme sıklığı yüzde 14. 0-4 yaş grubunda bu oran yüzde 2.

  Bakteri haritası

  Dört kıtada, 72 merkezin katılımıyla, dünyanın bakteri haritası çıkarılıyor. Sentry isimli bilimsel çalışmanın Türkiye bölümü de istikrarlı bir şekilde çalışıyor. Hedef, dünya çapında bir laboratuvar ağı oluşturmak, enfeksiyonu sıkı bir şekilde takip edebilmek, direnç verilerini anında toplayabilmek, hastalıkların ve bakteri direncinin dünyadaki yayılımını azaltmak.

  Kadınlar sağlıklı

  Ota Tıp ve Zayıflama Merkezi'nin üyeleri arasında yapmaya başladığı araştırmanın sonuçları gelmeye başladı. İlk verilere göre 30-39 yaş grubundaki erkeklerin yüzde 38'inde normal olmayan bulgular elde edilirken, kadınlarda bu oran yüzde 13'lerde kaldı. Kadınlarda düşük yoğunlukla kolesterole yüzde 15.5 oranında rastlanırken, erkeklerde bu oran yüzde 28.5 olarak tespit edildi.

  Yeni seçenekler

  Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı, iki yeni doğum kontrol yöntemini tanıttı. İkisi de, enjeksiyon. Tam koruma sağlıyor. Biri, üç ayda bir, diğeri ise her ay uygulanıyor. Ürünler farklı, etkileri de öyle. Daha fazla bilgi almak için KAPS danışma hattına başvurabilirsiniz. 212 257 06 46.

  Bebek istemiyorlar

  Türkiye'de 1978 yılında ailelerdeki çocuk sayısı 3'dü, 1993'de çocuklar ikiye düştü. 1993'te ise Türkiye'deki kadınların yüzde 70'i çocuk istemediklerini bildirdiler. 1978 ve 1993 arasında gebeliği önleyici modern yöntem kullanan kadınların oranı kırsal kesimde de, şehirde de benzer şekilde yükseldi. 1978 yılında en yaygın metod, doğum kontrol hapı kullanmaktı. 1993 yılında ise rahim içi araçların hapın yerini aldığı belirlendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı