Dünya Haberleri

DÜNYA

  Beyin uzmanı TV’ciler

  Hürriyet Haber
  10.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.01.2006 - 21:51

  İsrail’de tüm TV kanallarında sunucular, Şaron’un geçirdiği ağır beyin kanaması hakkında ayrıntılı ve uzman işi bilgiler verirken, plastikten yapılmış beyin maketi kullanıyor, başka türlü bir tedavi uygulanması halinde sonucun daha olumlu olup olamayacağı konusunda da ahkam kesiyorlar.

  İSRAİL Başbakanı Ariel Şaron’un, geçen hafta sokulduğu yapay komadan çıkarılmasının kritik ilk aşamasına başlanırken, ülkede bütün televizyoncular Şaron’un hastalığı nedeniyle beyin uzmanı gibi davranmaya başladı.

  Ülkedeki tüm TV kanallarında sunucular, Şaron’un geçirdiği ağır beyin kanaması hakkında ayrıntılı ve uzman işi bilgiler verirken, plastikten yapılmış beyin maketi kullanıyorlar. Sadece olayı anlatmakla da kalmayan sunucular, maket beyin üzerinde damarları işaret edip, Şaron’a doğru tedavi uygulanıp uygulanmadığını, başka türlü bir tedavi uygulanması halinde sonucun daha olumlu olup olamayacağı konusunda tezler de ileri sürüyorlar.

  İsrail halkının, şok haberlere alışkın olmasına ve her olağanüstü olayın ardından hemen işine gücüne dönmesine karşılık, TV’lerdeki Şaron haberleri hala bir numara olmayı sürdürüyor.

  Hadassah hastanesi yetkilileri, geçen hafta büyük bir beyin kanaması geçiren ve dört gündür yapay tıbbi komada tutulan Şaron’un, uyandırılması için operasyona başlandığını duyurdular. Doktorlar, kendi başına nefes alabildiğini belirttikleri Şaron’un hala solunum cihazına bağlı olduğunu ifade etiler. Hadassah hastanesi başhekimi Dr.Şolomo Mor-Yosef gazetecilere, "Başbakan’ın, kendisine verilen anestezi dozunun azaltılmaya başladığı andan itibaren bağımsız olarak nefes almaya başladığına dikkat çekmek istiyorum. Hepimiz, çarşamba gününden bu yana Başbakan’ın beyninin görevlerini nasıl yerine getirdiğini görmek için bekliyoruz. Ancak, durumu hala kritik" dedi. Şaron’un yapay komadan tamamen çıkarılmasının saatler ya da günler sürebileceğine dikkat çekiliyor.

  Şaron’un yakınları, Likud Partili Eğitim Bakanı Limor Livnat’ı Şaron’a beyin kanaması geçirtmekle suçladı.

  Yediot Aharonot’un haberine göre Şaron’un yakınları, bir kalp operasyonu geçirmesinin arifesinde Livant’ın, bir rüşvet olayıyla ilgili ulu orta eleştirmesiyle Şaron’un şoka girdiğini savundular.

  ÇİMDİK TESTİ

  Şaron’u uyutmak için verilen anestezi, yavaş yavaş ve aşamalı olarak azaltılıyor. Bu aşamada, Şaron’un vücuduna ve özellikle göğüs bölgesine yoğun bir biçimde masaj yapıp, tepki ölçmek için vücudunun çeşitli bölgelerini çimdikleyen doktorlara Şaron, sağ koluyla sağ bacağını oynatarak yanıt verdi. Şaron’un vereceği tepkiler, beyninin ne kadar hasar gördüğünü uzmanlara gösterecek. Bir üzman şunları söyledi:

  "Şaron’un birkaç gün sürebilecek olan uyandırılması aşamasında vereceği tepkiler, bize beyninde ne sakladığını gösterecek. İlk aşamada Şaron’un verilen talimatlara yanıt verememesi çok önemli değil. Çünkü, anestezinin etkisinden kurtulması öyle çabuk gerçekleşecek bir olay değil."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı