Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beyin oluşturacak bilgisayar tasarlanıyor

Kimileri evrendeki en karmaşık nesnenin insan beyni olduğuna ve beynin yarattığı en karmaşık yapının da bilgisayar olduğuna inanıyor. Bu görüşten yola çıkan İsviçreli bir grup sinirbilimci ve bilgisayar mühendisi işi daha da ileriye götürüp, beyin üreten bir bilgisayar geliştirmeyi tasarlıyorlar.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
IBM ile birlikte çalışan araştırmacılar ilk aşamada sıçanın neokortikal kolonunun bir bilgisayar modelini oluşturmaya çalışıyorlar. Yaklaşık 10,000 hücreden oluşan tek bir devre olan bu kolonda her bir hücrenin binlerce bağlantısı olabiliyor. Sıçan beynindeki bilgiler, saniyede 22 trilyon işlem yapabilen, IBM’nin Blue Gene (Mavi Gen) bilgisayarına yükleniyor

Bu ilk model yalnızca sinir hücrelerindeki elektriksel etkinliği saptamakla birlikte, gelecekte üretilecek modelerin beyindeki kimyasalları da içermesi bekleniyor. Düşüncenin elektrikle kimyanın bir bileşimi olduğu sanıldığından, her iki unsuru da içeren bir modelin özellikle ilgi çekeceğine inanılıyor. Zamanla, daha incelikli benzeşimlerin oluşturulması ve bilgisayar teknolojisinin daha da geliştirilmesiyle, sıçan beyninin tümden kopyalanması ve ardından da aynı işlemlerin insan beynine uygulanması bekleniyor.

Eleştirmenler sinir hücreleri konusundaki bilgilerin henüz çok yetersiz olduğuna, bu yüzden de beynin eksiksiz bir bilgisayar kopyasını oluşturmanın düşten öteye geçemeyeceğine dikkat çekiyorlar. Ancak projeye önderlik eden İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Henry Markram elinde işe koyulmaya yetecek denli veri bulunduğuna inanıyor ve öncelikli hedefin neokortikal kolonun içyüzünü kavramak olduğuna parmak basıyor.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler