Gündem Haberleri

  Beyin göçü gelişmekte olan ülkeleri etkiliyor

  WASHINGTON (A.A)
  25.10.2005 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Dünya Bankası, gelişmekte olan ülkelerdeki nitelikli elemanların çalışmak için dış ülkelere gitmesinin bu ülkeleri etkilediği, ancak nitelikli olsun olmasın, bu kişilerin kendi ülkelerindeki ailelerine yolladığı paralar sayesinde yerel fakirlik oranında düşüş olduğu bildirildi.

  Dünya Bankası'nın “Uluslararası göç, ücret transferi ve beyin göçü” başlıklı raporunda, bu ülkelerin beyin göçü yüzünden uğradığı kayıpları azaltacak önlemlerin bulunmasının gerekliliği vurgulandı.

  Raporda, dışarıya beyin göçü veren ülkelerle bu kişileri ağırlayan ülkelerin artan oranda işbirliği yapmaları ve nitelikli elemanların kendi ülkelerindeki gelirlerini artıracak politikaların ele alınmasına değinildi.

  “Beyin göçü”nden en fazla fakir ülkelerin zarar gördüğüne dikkat çekilen raporda, Jamaika'da nitelikli elemanların dışarıya göç oranının yüzde 85,1, Afrika'nın Sahra Altı bölgesinde ise yüzde 40 olduğu belirtildi.

  Raporda, dış ülkelere göç eden nitelikli elemanların, özellikleriyle orantılı iş bulmakta zorlandığı ve daha alt düzeyde işlerle yetinmek zorunda kaldığı vurgulandı.

  Raporda, 2005 yılı itibarıyla dış ülkelerde yaklaşık 200 milyon göçmenin yaşadığı ve bu kişilerin ailelerine gönderdiği para miktarının da 225 milyar dolar olduğu kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı