Gündem Haberleri

  Beyhan Aslan'dan gözü yaşlı savunma

  Hürriyet Haber
  10.01.2002 - 16:05 | Son Güncelleme:

  ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan, bir gazete ve bazı televizyonlarda kendisi hakkında yayınlanan iddiaları yanıtlarken gözyaşlarını tutamadı. Aslan, "Dünyanın en ağır işkencesi, iftiradır" dedi.

  Aslan, partisinin TBMM Grup toplantısında söz alarak, hakkındaki iddiaları yanıtladı. İftiranın hem hukuken hem ahlaken hem de dinen suç olduğunu ifade eden Aslan, yalan haberlerle partisinin ve kendisinin yıpratılmaya çalışıldığını öne sürdü.

  Gazete ve televizyonlarda iddia edilen suç tarihinin 1998 ve daha önceki yıllara ait olduğunu belirten Aslan, bu tarihlerde milletvekili olmadığına dikkati çekti.

  Aslan, haberi yayınlayan televizyon kanalları ve gazete hakkında cezai ve hukuki davaları açacağını bildirerek, aynı haberleri internet sitesinde kullanan DYP hakkında da dava açacağını ifade etti.

  İftarının dünyanın en ağır işkencesi olduğunu anlatan Aslan, ``Eğer 45 gün hücrede kalsam, coplansam bu kadar zoruma gitmezdi. 2 gündür komadayım. Öbür dünyada ellerimiz onların yakasında olacak. Yakalarına yapışacağız`` dedi.

  Aslan, kazandıkları hakaret davalarının da medyada yeterince yer almadığını belirterek, haberlerle atılan iftiraların kuşaktan kuşağa geçtiğini ve partiyi yıprattığını söyledi. Konuşurken birden heyecanlanan Aslan, gözyaşlarını tutamadı.

  Beyhan Aslan, ne gümrük memurlarının ne de polislerin tayini için bakanları aramadığını bildirerek, eğer aksi bir durum varsa bakanlardan açıklamalarını istedi.

  KEÇECİLER: İFTİRAYI YALANLIYORUM

  Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler, söz alarak Beyhan Aslan`a yönelik gerçek dışı haberleri kınadığını söyledi. Keçeciler, hiçbir ANAP yöneticisinin kendisinden gayri hukuki tayin istemediğini bildirerek, ``yapılan tayinlerin siyasi sorumluluğu bana aittir`` dedi. Basın Yasası`nın bir önce değiştirilmesi gerektiğini kaydeden Keçeciler, ``Beyhan Aslan`a atılan iftirayı buradan yalanlıyorum`` dedi.

  GAZETECİLERİN KORUNMASI

  ANAP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Mumcu da konuşmasında, Beyhan Aslan`a yönelik ``iftiranın`` gazetecinin serbest iradesi olmadığını savunarak, bu haberin hedefinin Aslan değil, ANAP olduğunu söyledi.

  Medya gruplarıyla siyasi partiler arasındaki ilişkilerin şeffaflaşması gerektiğini anlatan Mumcu, ``partilerle medyanın paylaşamadığı nedir? Siyasetçilerin medya ile ne gibi ilişkileri var?`` diye sordu.

  Mumcu, siyasetçilerin kendilerini savunmak için kürsü bulabildiklerini, bu olanağa sahip olamayan insanların da bulunduğunu belirterek, ``Bu gidişe kim dur diyecek? Siyasi irade bunları seyredip şikayetçi mi olacak? Bu gidişi değiştirmek için neyi bekliyoruz? Gökten mehdi gelip sihirli ayetleriyle bizi mi kurtaracak?`` diye konuştu.

  Mumcu, gerçekdışı haber ve iftiraları önlemenin yolunun gazetecilik mesleğinin güvence altına alınması olduğunu belirterek, gazetecilerin hızla sendikal güvenceye kavuşturulması gerektiğini kaydetti.

  Gazetecileri koruyan ve onların haberlerini baskı altında kalmadan yazmalarına olanak sağlayacak yasaların çıkarılmasını gerektiğini anlatan Mumcu, RTÜK`ün televizyonlardan aldığı reklam paylarının gazetecilik örgütlerine verilmesini önerdi.

  Genel Başkan Yardımcısı Salih Yıldırım da konuşmasında, 16 Eylül`de duran Irak`tan akaryakıt geçişlerinin tekrar başladığını bildirerek, katkılarından ötürü Genel Başkan Yılmaz`a teşekkür etti.

  MAVİ AKIM

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da söz alarak, Grup Başkanvekili Aslan`a yönelik haberleri kınadı.

  Çakan, doğalgaz indirimi konusunda bilgi verdikten sonra, Mavi Akım Projesi`nin Karadeniz içindeki 221 kilometrelik bölümün tamamlandığını açıkladı. Çakan, BOTAŞ`ın projeye şimdiye kadar 286 milyon dolar harcadığını söyledi.

  TEDAŞ`ın aldığı güç bedeli konusunda da açıklamalarda bulunan Çakan, Danıştay`ın iptal ettiği Ekim-Kasım-Aralık ayı güç bedellerininŞubat ayı faturalarından düşüleceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı