Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beycuma Cezaevi isyanı sürüyor

  Hürriyet Haber
  30.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 30.07.1999 - 00:01

  Zonguldak'ın Beycuma Beldesi'ndeki Özel Tip Cezaevi'nde, Alaattin Çakıcı'nın adamı Abdurrahman Keskin ile cinayet hükümlüsü İmdat Kabadayı'nın öncülüğünde önceki gün başlatılan isyan, dün de devam etti. Cezaevi görevlileriyle tecavüz tutuklu ve hükümlülerini rehin alan isyancılar, isteklerinin yerine getirilmesinde ısrar ederken, yetkililerin ikna çabaları henüz sonuç vermedi.

  Cezaevindeki eylemin ikinci gününde, eylemcilerle görüşmeler günboyu devam etti. İsyanla birlikte Zonguldak Valisi İsmet Metin başkanlığında oluşturulan Kriz Masası üyeleri, dün Beycuma'ya gelerek, Cezaevi Karakolu'nda çalışmaya başladı. Metin, ‘‘Haklı ve haksız taraflarını mahkumlara açıklayacağız. Cezaevindeki olayı tatlıya bağlamayı arzuluyoruz. Kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz. Şu anda müdahale etmeyeceğiz. Endişeye kapılmaya gerek yok’’ dedi.

  Bu arada Mahkum ve Mahkum Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Başkanı Ali Suayın da cezaevine gelerek mahkûmlarla görüşme yaptı.

  Cezaevi çevresinde ve bahçesinde güvenlik önlemleri artırılırken, Beycuma Beldesinin tüm giriş ve çıkışları da tutuldu. Cezaevine tamamen ele geçiren isyancıların dışarıyla bağlantı kurdukları 2113141/43 ve 2112799 numaralı telefonlar, Kriz Masası'nın isteği üzerine Telekom görevlileri tarafından görüşmeye kapatıldı.

  İsyan çıkaran mahkûmlar, rehin aldıkları kişilerden, kalp rahatsızlığı ile yüksek tansiyonu olan 13 infaz koruma memuru ile 3 tutukluyu ilk gün serbest bıraktı. 21 cezaevi görevlisi ile 39 tecavüz tutuklusu ve hükümlüsü mahkûmların elinde bulunuyor.

  Bu arada eylemin öncülerinden İmdat Kabadayı'nın kardeşleri Aziz ve Sıtkı Kabadayı, ağabeylerinin Alaattin Çakıcı'nın adamı olmadığını açıkladı. Ağabeyleri İmdat'ın İstanbul'da kan davası nedeniyle 2 kişiyi öldürdüğü için mahkum olduğunu ve 7 yıldır cezaevinde yattığını belirten Kabadayı kardeşler, ‘‘Onun Çakıcı ile hiç bir bağlantısı yok. Abdurrahman Keskin'i de cezaevinde tanımış’’ dediler.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı