Dünya Haberleri

  Beyazlardan polisin ayrımcılığına karşı protesto

  hurriyet.com.tr
  05.12.2014 - 11:02 | Son Güncelleme:

  ABD'de büyük jürinin siyahi bir gencin daha ölümüne neden olan bir başka polis hakkında yine takipsizlik kararı vermesi, sosyal medyada beyazları harekete geçirdi. Twitter'da #BeyazkenSuçİşlemek etiketiyle harekete geçen beyazlar, kendi başlarından geçenlerden örnekler verip polisin yaptığı ayrımcılığı gözler önüne sermeye çalışıyor.

  ABD'DE ÖFKE DİNMİYOR

  New York'taki büyük jürinin, geçtiğimiz temmuz ayında Eric Garner isimli siyahinin gözaltı sırasında boğazını sıkarak ölümüne neden olan polis hakkında takipsizlik kararı vermesi ABD'lileri bir kez daha harekete geçirdi.

  Sokaklara dökülenlerin yanı sıra Twitter'dan da ciddi bir protesto kampanyası başlatıldı. "#CrimingWhileWhite" (#BeyazkenSuçİşlemek) etiketiyle tepkilerini gösteren Twitter kullanıcıları, polisin suç karşısında nasıl bir ırksal çifte standarda başvurduğunu anlatıyor. ABD'de dün başlayan bu kampanya çığ gibi büyürken Twitter kullanıcılarının #BeyazkenSuçİşlemek etiketiyle paylaştığı o mesajlardan bazıları:

  "11 yaşında hırsızlık yaparken suçüstü yakalandım. 17 yaşındayken okulda alkollü ve silahla yakalandım. Kimse bana haydut demedi."

  "Çocukken komşumuzun pencerelerini tuzla buz ettim. Yakalandım, kimse pencereleri yaptırmamızı veya parasını ödememizi istemedi."

  "Üniversite yıllarında sarhoşken bir polisin yüzüne yumruk attım. O ise beni ve arkadaşlarımı eve götürdü."

  "Adımı soran polise 'Bu seni ilgilendirmez' dedim ama ben onun adını sordum. Hiçbir şey olmadı."

  "Uzun zaman önceydi, aracımda esrar içerken yakalandım. Polis zulamı yok etti, elimdekini de yere attı ve eve kadar peşimden geldi. Aileme hiçbir şey söylemedi."

  "13 yaşındayken arkadaşlarımla birlikte otomobil çaldık ve yakalanmadan önce iki hafta boyunca aracı kullandık. Aramızda tek suçlu bulunan siyahiydi."
  Etiketler: beyaz , siyahi
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı