Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beyazlar ve zenciler!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Metro Goldwyn Mayer'in arslanlı filmi, yeniden vizyona girdi. Başrolleri paylaşan aktörler aynı. Kükreyen arslan da.. Aktörler, hakemlerimiz.. Kükreyen arslan, yöneticilerimiz..

Liglerin sonu yaklaştıkça, dedikoduların ardı arkası kesilmiyor. Hep bildiğimiz senaryo.. Ama, MHK da böyle bir senaryoyu desteklemek için elinden geleni yapıyor. Örneğin, Ünsal Çimen'in Şekerspor-G.Saray maçına tayini.. Çimen'in 2 sene önce yönettiği ve kırmızı-siyahlıları cayır cayır yaktığı G.Birliği-G.Saray müsabakası, hala belleklerden silinmemiş.. Sen tutmuş, aynı hakeme gene Ankara'da bir G.Saray maçında görev veriyorsun. Yaptığı hata insani de olsa, kimseyi kolay kolay inandıramazsın.. Nitekim, 41.dakikada kaleci Mehmet'e göstermediği kırmızı kart, Şekerspor'un idam fermanıydı.. Bir oyuncunu çıkaracak, yerine hiç oynamamış genç bir kaleciyi oyuna sokacaksın. Bütün oyun planın değişecek, sistemin alabora olacak. ‘‘Sonucu etkilemez’’ dersen, ayıp edersin !

Aynı şeyler, Gaziantep-Trabzon maçında da geçerli.. Zannetmeyin ki Mustafa Çulcu, Gaziantep'i kolladı ! Onların lehine bir penaltı uydurdu, iki tane de penaltısını vermedi.. TV'lerde görme şansına sahip olamadığımız Fenerbahçe'nin iç saha maçlarındaki kararlar da, yazanların vicdanlarına kalmış.. Lige havlu atan Beşiktaş'ın durumunun, bu üçünden farklı olduğunu da kimse sanmasın !

Ülkemizde, takımlarımıza ‘‘birinci ve ikinci sınıf’’ diye baktığımız, hakemlerimiz düdüklerini bu sınıflandırmaya göre öttürdüğü sürece, Türk futbolu bir arpa boyu bile ilerlemez.. Arada sırada aldığımız başarılı sonuçlarla kendimizi avuturuz, o kadar.. İşimize gelince gündeme getirdiğimiz zenci-beyaz ayırımının dik alasını, bizler takımlarımıza uygulamıyor muyuz ? Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor dışındakilerin hangisi beyaz ? Bu dördüne en ufak bir hata yapıldığı zaman, kıyameti koparıyoruz. Ya zencilerin hakkı ne olacak? Onları kim savunacak ? Eğer ortada bir adalet varsa, bu, kimseye ayırım yapılmadan dağıtılmalıdır. Herkes, kendi vicdani muhasebesini yaparak, bundan hakettiği payı çıkarsın.. Sen de Hilmi ağabey!

YİĞİDİN HAKKI YİĞİDE

Şimdi sırada, benim bir vicdani muhasebem var! Acımasızca eleştirdiğim bir spor adamının, hakkını teslim edeceğim.. İlk yarıdaki Altay-Trabzon maçı sonrasında, kuzenim olan Altay kulübü başkanı Nafiz Zorlu'nun yönetim tarzını eleştirmiş, siyah beyazlı ekibin, mehter marşıyla geldiği ligden İzmir marşıyla gidebileceğini belirtmiştim.. Altay'ın ikinci yarı fikstürü kötü, kadrosu zayıftı. Ancak, başkan Zorlu ara transferi çok iyi değerlendirdi. Bütün zamanını kulübe ayırdı, eli para dağıtmaktan yorulmadı ve yepyeni bir Altay yarattı. Berbat fikstüre rağmen, siyah-beyazlılar ikinci yarının lideri oldu.. Bu performansıyla da küme düşme tehlikesini büyük ölçüde atlattı. Nafiz Zorlu'yu kutluyor, briç ustasının futbol sahalarında da ustalaşmaya başlamasını zevkle izliyorum!Bunları da Beğenebilirsiniz