Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beyaz Show, gülen yüzümüz oldu, kredi talebi 2-3 kat arttı

  Hayri ÇETİNKAYA
  01 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2007 - 21:04

  HSBC Bank İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Vekili Erol Sakallıoğlu Beyazıt Öztürk ile yaptıkları KOBİ Road Show’un bankanın gülen yüzü haline geldiğini belirterek "Şimdiye kadar üç ile gittik. O illerde bir konsantrasyon oldu. Odalarla anlaşmalar yaptık ve show’dan sonra bu illerde 2-3 kat fazla başvuru aldık" dedi.

  Kredi talebinin ağırlıklı olarak nihai tüketiciye satış yapan perakende taraftan geldiğini aktaran Sakallıoğlu, "Hayatında ilk defa kredi kullanan müşterilerimiz oldu" diye konuştu. HSBC Bank İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Vekili Erol Sakallıoğlu, HSBC Bank Başekonomisti Murat Ülgen ve İşletme Bankacılığı Grup Müdürü Yaprak Soykan bankanın KOBİ kredilerinde hızlı büyüdüğünü anlattı. Sakallıoğlu, HSBC’nin 0-10 milyon YTL’lik ciroya sahip firmalara KOBİ dediğini 0-2 milyon YTL ciro büyüklüğüne sahip firmaları ise mikro işletme olarak kabul ettiğini kaydederek şu bilgileri verdi: "Eylül 2007 itibarı ile KOBİ’lere 700 milyon dolar nakit kredi kullandırdık. 2007 başından itibaren 9 ay içindeki büyüme yüzde 100’e yaklaştı. Gayri nakit kullandırım ise 100 milyon dolara ulaştı. 35 bin müşteri ile başladık, 90 bin civarına yaklaştık.2010 yılında 300 bin KOBİ’ye 2.5 milyar dolar tutarında kaynak aktarmayı hedefliyoruz."

  İŞLETMELERE KREDİ PAKETİ: Yedi ayda verdikleri kredi rakamının hızlı arttığını vurgulayan Sakallıoğlu, Beyaz Show ile yapılan road show’da şimdiye kadar üç ile gittiklerini ve bu illerde müşteri sayılarında ciddi artışlar olduğunu ifade etti. İşletmeler için kredi paketleri hazırladıklarını ifade eden Sakallıoğlu, üç ilde yaptıkları yoğun çalışmalar sonucunda 2-3 kat fazla başvuru alındığını anlattı. Sakallıoğlu "Beyaz show bizim gülen yüzümüz oldu. En fazla nihai müşteriye mal satan perakendeciler kredi kullandı. Genel portföyümüzde büyüme var. Bizim ana stratejimiz müşteri tabanını genişletmek" dedi.

  YTL, Kanada Doları’ndan sonra

  dünyanın en güçlü kuru oldu


  HSBC Bank Başekonomisti Murat Ülgen, Amerikan ekonomisinde komplike kredi ürünlerinden doğan ve uluslararası piyasaları etkileyen son dalgalanmanın gelişmekte olan ülkeleri birebir etkilemediğini ve bu piyasaların son beş yılda yaptıkları özelleştirmeler, uyguladıkları para politikaları ve mali disiplinleri ile gelişen piyasalardan ayrıldığını söyledi. Son iki ay içinde yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin dışarıya birebir bağlı olmadığını gösterdiğini kaydeden Ülgen, "Kanada Doları’ndan sonra TL dünyanın en güçlü kuru" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı