Gündem Haberleri

  Beyaz Saray'dan sanat ve insanlık ödülleri

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Bill Clinton ve eşi senatör Hillary Clinton, Beyaz Saray'da düzenlenen törenle 2000 yılı sanat ve insanlık ödüllerini dağıttı.

  Clinton ödül töreninde ‘‘Her millet kendisini onurlandıran insanları yüceltmeli. Sanat ve insanlık bizi biraraya getiriyor’’ şeklinde konuştu.

  Kongre tarafından 1984 yılından bu yana dağıtılan 'Sanat ve İnsanlık Ödülleri'ni bu yılki sahiplerine veren Başkan Clinton, daha sonra Beyaz Saray'da yemek verdiği konukları onuruna kadeh kaldırdığında, ‘‘Sanat ve insani konulara ilişkin farklı hissediyorum. Çünkü siyasette biz daima günlük kaygılar içindeyiz. Ancak sizin bize verdiklerinizin zamanı yok, hep kalıcı’’ dedi.

  Sanat dalındaki ödülleri alan sanatçılar, şair Maya Angelou, şarkıcı Barbra Streisand, dansçı Mikhail Barışnikov, Amerikan country müziğinin 'büyükelçisi' olarak nitelendirilen müzisyen Eddy Arnold ve keman virtüözü Itzhak Perlman oldu. Şair Maya Angelou, Clinton'ın başkanlık yemin töreninde bir şiirini okumuştu.

  İnsanlık ödülü ise sivil haklar eylemcisi Will Campbell, Amerikan PBS televizyonunda tarih dizisi hazırlayan prodüktör Judy Crichton, kendini zenci sanatlarına adayan besteci müzisyen Quincy Jones'a verildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı