Dünya Haberleri

  Beyaz Saray'da Monica korkusu

  Hürriyet Haber
  30.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Beyaz Saray Stajyeri Monica Levinsky'nin, Senato'da tanık olarak dinleneceği kesinleşince, Beyaz Saray, büyük bir telaş ve korkuya kapıldı.

  Bu korkunun nedeni açık olarak bilinmiyor ancak sızan haberler ve yapılan yorumlara göre, Clinton ve savunma ekibi, öncelikle Monica'nın, çok yeni bazı bilgiler vermesi olasılığından tedirginlik duyuyor. İkinci tedirginlik ise Monica Levinsky'nin, başına gelenleri kendisinden dinleyecek bazı demokrat senatörlerin etkilenerek görevden alma yolunda oy kullanabilecekleri düşüncesinden kaynaklanıyor,

  Monica'nın, kapalı kapılar ardında sorgulanması, sorgulamanın sadece yazılı metinlerinin senatörlere verilmesi, sorgulamanın teype alınmaması gibi girişimlerde bulunan demokratların bu girişimleri de Senato'daki çoğunluk Cumhuriyetçi oylarıyla rededildi.

  Demokrat azınlık liderlerinin Monica'nın, senatörler ve halk tarafından teypten ya da Senato salonunda görünüp dinlenmemesi için yaptığı engellemeler yüzünden duruşma takvimi biraz daha uzadı. Çoğunluktaki 55 Cumhuriyetçi senatörün oylarıyla kabul edilen takvime göre Clinton'un kader takvimi şöyle:

  Pazartesi gününden itibaren sırasıyla Monica Levinsky, Vernon Jordan ve Sidney Blumenthal'in ifadeleri alınacak. Tanıkların sorgulanması sırasında, İddia Makamı (Temsilciler Meclisi Savcılar Heyeti), Beyaz Saray avukatları ile biri Cumhuriyetçi öteki demokrat iki senatör hazır bulunacak.

  Bu ifadeler banda alınacak ve daha sonra deşifre edilerek metne dökülecek. Çarşamba günü basılı ifade metinleri senatörlere dağıtılacak.

  Perşembe günü, Senato, tanıkların kamuya açık oturumlarda sorgulanmalarına, ya da teypten görüntülerinin kullanılıp kullanılmamasına ilişkin görüşmeleri yapmak üzere görüşmelere başlayacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı