Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beyaz Saray'a Ecevit raporu

  Hürriyet Haber
  14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Beyaz Saray yönetimi ve Türkiye politikalarını belirleyen kuruluşları yönlendiren ABD'nin önde gelen ‘Think tank’ olarak bilinen düşünce üretim kuruluşlarından Washington Enstitüsü tarafından hazırlanan raporda Başbakan Bülent Ecevit ve Türkiye'nin yakın dönemdeki değerlendirmesi yapıldı. Washington Enstitüsü'nün Türkiye uzmanı Alan Makovsky tarafından hazırlanan raporun ilginç bölümleri şöyle:

  Ecevit kimdir: Başbakan Bülent Ecevit, 1970'lerde 3 kez bu görevi yürüttü. CHP'de uzun süre genel başkanlık yapan Ecevit, Türk siyasetine sosyal bir çizgiyi içeren Avrupa tarzı solculuğu, üçüncü dünya sempatisi teorisi ve Batılı kapitalist müttefiklerinin zihniyeti hakkında şüpheciliği tanıtan kişidir. Ecevit, Avrupa Topluluğu veya bugünkü adıyla Avrupa Birliği tarafından Türkiye'ye tam üyelik başvurusunda bulunması için 1970'lerin sonunda yapılan daveti reddetti. Bu Türk diplomatik tarihinin başlıca hatalarındandır.

  Türkiye'nin geleceği: Türk hükümetinin bu yılın ilk 4 ayı içinde çoğu iç borçlar için olmak üzere yaklaşık 20 milyar dolarlık ödeme yapması gerekecek. Ecevit, ekonomi alanında yapacağını söylediği reformlarla ilgili yasalar seçim kaygısı nedeniyle büyük ihtimalle çıkarılamayacak. İnsan hakları ve seçim reformları bu dönemde yapılamayacaktır.

  Dış politika: Ecevit, ABD ve İngiltere'nin Kuzey Irak politikalarını bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasını körükleyeceği düşüncesiyle kuşkuyla karşılıyor.

  Askerler beğeniyor: Bülent Ecevit, dürüstlüğü ve temiz şöhreti Kürt meselesi ve Kıbrıs konusunda milliyetçi çizgisi ve laikliğe kesin bağlılığı ile gerçek Atatürk sevgisi nedeniyle Türkiye'de askerler tarafından beğeniliyor.

  FP ve seçim: FP, yasaklandığı takdirde işbirliği olan laiklik yanlılarından oluşan çoğunluk hükümeti kurulması ihtimali büyük ölçüde artacaktır. Ancak, Türkiye demokrasi niteliği konusunda ve halkın içinde önemli bir azınlığı oluşturan bir grubu siyasetten dışladığı gerekçesiyle Batılı ülkelerin yeni eleştirilerine maruz kalacaktır.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı