ANKARA HABERLERİ

Beyaz önlüklü ‘acil’ protestosu

Sedat CENİKLİ
01.07.2015 - 01:36Son Güncelleme :

Ankara Tabip Odası (ATO), Sağlık ve Sosyal Hizmetçileri Sendikası (SES) ve Türk Sağlık-Sen, doktor olmadığı gerekçesiyle acil servisi kapatıldığı iddia edilen Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ortak basın açıklaması yaptı.

Sedat CENİKLİ

Ellerinde “Acil servisler hasta ateşini düşürün” yazılı pankart taşıyan doktorlar, acil servisin 3 gün boyunca kapalı olmasından hastane yönetimini sorumlu tutarak, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Fazla çalışma, angaryaya son” diye slogan attı. 26 Haziran’da servis girişlerine asılan ‘tadilat nedeniyle kapalıdır’ yazılarının ardından çalışmalarını durduran ve önceki gün saat 20.00’da hizmete açılan acil servisle ilgili doktor olmadığı iddialarını doğrulayan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Çetin Atasoy ise, yaptığı ortak basın açıklamasında şunları söyledi:

ÜCRETSİZ İZNE ÇIKTILAR

“Hasta talebinin altında ezilen sistem her gün başka bir noktada arıza vermektedir. Yurttaşlar iflas eden bu sitemde çıkış yolu bulamamakta, çözümü acil sercislerde aramaktadırlar. Birçok ülkede yıllık acil servis başvuruları nüfusun yarısı bile değilken, Türkiye’de bu rakam 90 milyondur. Yetkililer bu sorunu, sağlık emekçilerini köle gibi çalıştırarak çözmeye çalışmaktadır. Son olarak bu hastanede çalışan birçok uzman arkadaşımız bu yükü kaldıramamış, ücretsiz izne çıkmıştır. Birçok hastanede acil servis çalışanları, istifayı düşünme noktasına gelmiştir. Bu hastanede uzmanlara ‘İki ay izin yok’ denildiğini duyuyoruz. Hastane yöneticileri, gönderdiği bir yazıyla dahili ve cerrahi branşlardan ikişer uzman hekimi yarından (bugün) itibaren mesai günleri 16.00-08.00, resmi tatillerde de 08.00-20.00 saaatleri arasında acil servislerde görevlendiriyor. Yasal mevzuat, acil servislerde acil sağlık hizmetleri konusunda eğitim görmüş, tecrübeli ve yeterli sayıda pratisyen hekimi öngörmektedir. Yetkilileri, doğru politikalara ve uygulamalara davet ediyoruz. İnsanca çalışma koşulları sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Hekim ve sağlık emekçilerini köle yapamayacaksınız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beyaz önlüklü ‘acil’ protestosu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı