Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beyaz ölüm tırmanıyor

  Hürriyet Haber
  13 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Mart 1999 - 00:01

  Kokainden elde edilen ‘‘crack’’ türü uyuşturucu, Almanya'yı kangren gibi sarmaya başladı. Bağımlılara korkunç krizler geçirten bu uyuşturucu yüzünden ölenlerin sayısı giderek artıyor. Polis ise crack ile mücadelede yetersiz kalıyor. Uzmanlar, 21'inci yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından birinin uyuşturucu bağımlılığı olacağına dikkat çekiyorlar.

  Bir dönem ABD'de moda olduktan sonra yüz binlerce genç insanı krizlere, suça ve en sonunda ölüme sürükleyen ‘‘crack’’ şimdi de Avrupa'nın başına bela oldu. Alman Stern Dergisi'nin son sayısında yer alan habere göre, özellikle Frankfurt merkez garı çevresinde yuvalanan crack bağımlıları, sadece kendi hayatlarını değil, başkalarının yaşamlarını da tehlikeye sokuyorlar.

  Crack, kaynatılıp kurutulan kokain parçalarından yapılıyor. Kurutulan parçalar sigara içine konularak içiliyor. Crack bağımlıları, eroin de kullanıyor, sonra enjektörleri çevreye atıyorlar. AIDS ve hepatit virüsünün yayılmasını engellemek amacıyla bu enjektörler toplanıp imha ediliyor.

  KOKAİNDEN ETKİLİ

  Frankfurt narkotik polisinin verdiği bilgiye göre merkez garı bölgesinde yaklaşık 500-600 crack bağımlısı ve çok sayıda satıcı bulunuyor. Amonyakla kaynatılan crack, buruna çekilen toz kokainden çok daha etkili bir uyuşturucu. Bağımlıları crack elde edebilmek için her şeyi yapmayı göze alıyor. Gencecik kızlar vücuduna satıyor; kimileri de bir içimlik crack'in fiyatı olan 10-20 markı elde edebilmek için bıçak tehtidiyle soygunlar yapıyorlar.

  Geçtiğimiz yıl içinde crack yüzünden Frankfurt'ta ölen gençlerin sayısı 26'ya ulaşınca ‘‘Crack Street Project’’ adı altında sosyal bir program başlatıldı. Ancak sosyal görevlilerin sokaklardan topladığı crack bağımlısı gençlere yardım etmek için çok geç kalındığı da belirtiliyor.

  Crack, Berlin'de de ciddi bir sorun, ancak Stern'in haberine göre polis bu gerçeği henüz kabullenmek istemiyor. Bununla birlikte Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kreuzberg semtinde kurulan ‘‘Kokon’’ adlı yardım programının yetkililerinden Wolfgang Götz, bölgede binden fazla crack kullanıcısının bulunduğunu belirtiyor.

  GÜZELLİĞİ BOZMUYOR

  Crack'in Hamburg'da da sorun haline gelmeye başladığını belirten uzmanlar, bu uyuşturucunun daha çok tercih edilmesinin nedenlerini şöyle açıklıyor: Sigarayla içildiği için, toz kokain gibi burun kemiğini eritmiyor. Eroin ve baz morfinde olduğu gibi enjektör yüzünden vücudu delik deşik etmiyor.

  RUHSAL BAĞIMLILIK

  Crack'in varlığı, ilk kez 16 yıl önce Los Angeles'ta fark edildi. Beyaz-kahverengi tabakalar halinde bulunan kokain kökenli bu uyuşturucu, toz kokainden daha etkiliydi. Çünkü dumanla ciğerlere çekildikten sonra derhal kana karışıyor ve çok kısa sürede beyinde şimşekler çaktırıyordu. Böylelikle uyuşturucu bağımlısı olan kişi kendini sürekli olarak yapay bir mutluluk ve keyif hali içinde buluyor. Oysa ki sağlıklı insanlarda bu hormon, görevini yerine getirdikten sonra sinir hücrelerine geri dönüyor ve mutluluk yerini normal bir ruh haline bırakıyor. Bu nedenle crack, bedensel bağımlılık yaratan eroinden farklı olarak, ruhsal bağımlılık da yaratıyor ve kurtulmak hemen hemen imkansız.

  En etkili 7 uyuşturucu

  EROİN

  Beyaz veya kahverengi bir toz. Sigara gibi içiliyor ya da çözelti haline getirilerek enjekte ediliyor. Yüksek dozda alındığı zaman soluk borusu felce uğruyor. Bedensel bağımlılığa yol açıyor.

  KOKAİN

  Beyaz toz halinde. Çoğunlukta buruna çekiliyor, nadir olarak da enjekte ediliyor. Önce yapay bir mutluluğa yol açıyor, sonra da depresyona sürüklüyor. Ruhsal bağımlılık yapıyor.

  CRACK

  Sigara gibi içiliyor ve saniyede etkili oluyor. Etkisi geçtikten sonra çok şiddetli sinir krizlerine yol açıyor. Aşırı derecede ruhsal bağımlılık yaratıyor.

  ECSTASY

  Hem tablet, hem de sıvı halde alınabiliyor. ‘‘Disco-drug’’ olarak da biliniyor. Uzun süre etkili oluyor, ama daha sonra bitkin düşürüyor. Beyinde hasara yol açıyor.

  LSD

  Kağıt parçaları, tablet ve kapsüllerden oluşuyor. Büyük kábus ve psikozlara yol açıyor. Vücutta uzun süre kalıyor, haftalar geçtikten sonra da bu etki geri dönüyor.

  SPEED

  Burna çekilmek için toz haline getirilmiş amphetamin tabletleri. Halüsinasyonlara yol açıyor. Uyku bozuklukları ve depresyona neden oluyor.Bir ara çok yaygın olarak tüm dünyada kullanıldı.

  CANNABİS

  Sıkıştırılmış hint keneviri parçacıklarından oluşuyor. Sigara gibi içiliyor ya da yutuluyor. Bedensel bağımlılık yaratmıyor, ancak ruhsal bağımlılığa yol açıyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı