« Hürriyet.com.tr

Beyaz köpekbalığı okşamak 10 dolar

Avustralya’da tatilini geçiren turistler, türünün en tehlikelisi olan beyaz köpekbalıklarını okşamak için saatine 10 dolar ödüyorlar.

Hürriyet Haber
X
Tatillerini Avustralya'nın Adelaide Eyaleti'nin güney kıyılarında geçiren turistler, tuhaf bir eğlence anlayışıyla her an ölümle burun buruna geliyorlar. Sahile 2 kilometre kadar mesafede yaşanan tehlikeli serüven, ölü bir balinanın çevresinde gelişiyor. Türünün en tehlikelisi olan beyaz köpekbalıkları, balina leşini, keskin dişleriyle iri parçalar kopararak yiyorlar.

Tur düzenleniyor

Plaj açıklarındaki bu olayı keşfeden uyanıklar da balina leşinin bulunduğu yere tur düzenlemeye başladılar. Bir saatlik tekne seferinin bedeli 10 dolar. Tekneye doluşan turistler, balinanın gövdesinden parça koparmak için ok gibi fırlayan köpekbalıklarının burun kısmını okşuyorlar.

Çocuklarıyla gidiyorlar

Turu düzenleyen tekne sahiplerinden biri, bazı turistlerin köpekbalıklarına daha yakın olmak için balina leşinin üzerine tırmandığını, hatta içlerinden birinin kucağında çocuk olduğunu söylüyor. Ancak uzmanlar, köpekbalıklarının sudan sıçrayarak bir insanın başını rahatlıkla koparabileceğini söylüyor. Tepki nedeniyle Çevre Bakanlığı'nın, balina leşine 100 metreden fazla yaklaşılmasını yasaklaması bekleniyor.

Kaynak:

Teknede de Topuklu Efeyim Ama Bir Farkı Var
İşte Ege Böyle Bir Yerdir
Efeler Yalnız Oynuyor
Romalılardan Beri Zeytin Veren Ağaçları Var
Nysa’ya Turist Çekmek İçin Ne Gerekiyor?
İşte Aydın'ın Yeni Antik Rotası