Gündem Haberleri

  ’Beyaz imam hatipli’ tartışması

  Okan KONURALP / ANKARA
  07.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan’ın yaptığı "Beyaz- Esmer İmam Hatipliler" ayrımlaştırması tartışma yarattı.

  İmam Hatip kökenli sosyolog Ali Bulaç ve ODTÜ Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Mustafa Şen, bu tanıma destek verirken, Önder İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Yusuf Sula ise ayrıştırmaya karşı çıktı. Tarafların konuyla ilgili görüşleri şöyle:

  Esmerler kendine yeni adres bulacak

  Ali Bulaç:
  Recai Bey’in söylediğinde elbette doğruluk payı var. Çünkü, imam hatipliler Türkiye’nin esmerlerini temsil ederler. Sınıfsal olarak da çoğunlukla alt gelir gruplarına ait ailelerin tercihidir çocuklarını imam hatiplere yollamak. Dolayısıyla imam hatipler eğitim yoluyla sisteme katılma yoludur. Ancak, zamanla imam hatipliler içinde de bir değişim yaşandı. Çevreden merkeze kayanlar, modern toplumun tüketim alışkanlıklarını kullanmak istiyor. Eski İslami inanışlarına da mesafe koyuyor. Ciplere biniyorlar, yabancı markalardan giyiniyorlar, lüks sitelerde oturuyorlar. Dolayısıyla derileri zamanla beyazlaşıyor. Bu noktada, AKP esmerleri unutan, beyazlaşan ve beyazlaşmaya çalışanların partisidir. Esmerler, bu seçimlerde olmasa da sonraki seçimlerde mutlaka kendilerine yeni bir adres bulacak. Merkez, imam hatipleri siyaset ve ekonomi yoluyla sisteme kattı. Temsilcilerinin bir kısmına bir miktar sus payı verdi. Beyazlar sus payı alarak bu sistemin sürmesini kabul edenlerdir.

  Beyazlar zengin siyahlar ise fakir

  Mustafa Şen:
  90’larda başlayan süreçti, İslami kesimde zenginleşmeyle beraber AKP ve Saadet Partisi yeni bir yol ayrımına geldi. Yükselenler ve yükselmek isteyenler, merkezi ve yerel iktidarın sağladığı olanaklardan yararlanarak kısa sürede zengin olanlar ve bu zenginlikten yararlananlar AKP tarafında yer alıyor. Saadet’te kalanlar ise daha ideolojik ve geleneksel bir yapılanmanın örneğini sergiliyor. Kutan’ın söylediği "Beyaz Türk- Siyah Türk" ayrımını da dağıtan bir şey. Erdoğan kendisini "Esmer Türk" olarak nitelendiriyordu. Oysa şimdi Kutan açılımıyla, imam hatipler özelinde de başlayan ve zamanla daha da keskinleşmesi mümkün sınıfsal- kültürel farklılaşmaya dikkat çekiyor. Yeni bir iç tartışma olarak uç veren bu tanım doğrultusunda, kendisine göre beyaz imam hatipliler zenginleşen yeni bir grubu; siyahlar ise garibanı, yoksulu, geleneğe sahip çıkan bir kesimi dolayısıyla da kendi partisini temsil ediyor.

  Ayrıştırma yanlış

  Yusuf Sula
  : Zengin fakir ayrımı Hz. Adem’den bu yana var. Dolayısıyla imam hatipler üzerinden böyle bir ayrım yapmayı doğru bulmuyoruz. Kutan’ın açıklamaları seçim atmosferiyle alakalı. İmam hatip camiası olarak bu tartışmalarda taraf olmak istemiyoruz.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı