« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beyaz giyen adamlar

Türkiye’de Fatih Terim, Ersun Yanal ve Slaven Bilic gibi deneyimli hocaların beyaz gömleği tercih etmesinin altında, bu rengin ‘istikrar’ sembolü olarak görülmesi yatıyor.

Koray Durkal
SON GÜNCELLEME

SAHA kenarında futbolcularına cesaret veren, karşılaşmanın kaderini etkileyen teknik direktörler sadece futbol bilgileriyle değil, karizmaları ve giyim tarzlarıyla da kendilerinden oldukça söz ettiriyorlar. Ancak son dönemde özellikle Türkiye’de görev yapan teknik adamların beyaz gömlek tercihi en çok konuşulan konuların başında geliyor.

Devamlılık sembolü

Kimilerine göre devamlılık, kimilerine göre ise masumiyeti simgeleyen ‘beyaz’ renk teknik direktörler arasında ise ‘istikrar’ sembolü olarak kabul ediliyor. Sadece futbolda değil siyasette de sıkça tercih gören beyaz gömlek tıpkı teknik adamlarda olduğu gibi bir istikrar sembolü olarak görülüyor ve halka/taraftara bu mesajı yansıtmaya çalışıyorlar.

Sadelik ve ciddiyet

İstikrarın yanı sıra sadelik ve ciddiyet belirtisi olan beyaz gömlekle bakın hangi teknik adam nasıl mesajlar veriyor? Üstlerine oturan takımları, beyaz gömlekleri ve kravatlarıyla ilk bakışta bir teknik direktörden çok salon erkeği görünümü veren stil sahibi teknik direktörler;

SLAVEN BILIC

Beyaz gömlek renginden ötürü ‘sadeliği’ simgeliyor. Hırvat teknik adam Bilic de sadeliği önemseyen isimlerin başında geliyor. Gittiği her yerde taraftarın arasına karışan ve onların içinden biri olduğu asla unutmayan Bilic, gömleğiyle bu kavramı en iyi yansıtan isimlerin başında geliyor.

ERSUN YANAL

Ersun Yanal’ın işine gösterdiği ‘ciddiyeti’ gösterebilmesi açısından giydiği beyaz gömlek büyük önem taşıyor. Devamlılık isteyen Ersun Yanal, bunun ilk yolunu ciddiyet olarak görüyor ve beyaz gömleğiyle işindeki otoriter yapısını ortaya koyuyor.

FATİH TERİM

G.Saray’la yolları ayıran ‘İmparator’ lakaplı teknik adamı Fatih Terim, istikrar deyince akla gelen ilk isim. Özellikle çıktığı tüm maçlarda beyaz gömleğinin kollarını sıvayan Fatih Terim, hiçbir zaman vazgeçmediği bu hareketiyle ‘her an atılım yapacağım’ mesajı
veriyor.

Pep Guardiola

1- Barcelona ile önemli başarılar elde ettikten sonra Bayern Münih’in yolunu tutan Pep Guardiola, karizmatik duruşu ve birbirinden şık takım elbiseleriyle öne çıkıyor. Özel diktirdiği takım elbiselerle de dikkat çeken Guardiola’nın bu tip tercihleri ise 10 bin Euro’dan başlıyor.

Jose Mourinho

2- İngiltere’de gri paltosuyla fenomen olan ve açık artırmada 25 bin Euro’ya satılmasıyla giyimiyle de konuşulan bir isim haline gelen Jose Mourinho, karizma deyince yeşil sahalarda akla gelen ilk isim. Mou’nun takım elbiseleri için ödediği rakam ise 5 bin Euro’dan başlıyor.

JOACHİM LOW

3- Alman Milli Takımının Teknik Direktörü Joachim Low giyim tarzı, saçları ve fit vücuduyla teknik direktörler arasında kendisine farklı bir yer edinmeyi başardı. Joachim Low’un takım elbiseleri için harcadığı tutar ise yaklaşık 1.000 Euro’dan başlıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler