MANİSA HABERLERİ

Beyaz Fil esnafının zaferi

DHA
07.04.2016 - 10:03Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'da 2014 yılında 30 milyon liraya satılan şehrin simge yapılarından Beyaz Fil binasında faaliyet gösteren esnaf, binayı satın alan firmanın açtığı tahliye ve kira artışı davalarını kazandı. Manisa'da 2014 yılında 30 milyon 450 bin liraya satılan şehrin simge eserlerinden 50 yıllık Beyaz Fil binası yeniden şehrin gündemine geldi. Beyaz Fil binasında hizmet veren Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yeni hizmet binasına taşınması ile binayı satın alan Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2014 yılı içinde bina içinde hizmet veren esnafa tahliye ve kira artışı şartı koydu. Tüm esnafa SGK ile yaptıkları kira sözleşmelerinin feshedildiği ve yeni kira bedellerinin belirtildiği tebligat gönderildi. Yeni kira bedellerinin 11 ile 15 kat artırıldığını gören esnaf duruma tepki gösterdi. Ardından Teksan Brode firması esnafa tahliye ve kira artışı davası açtı. 2014 yılından bu yana devam eden davalarda mahkeme esnafa hak verip davaları reddetti. Tahliye ve kira artışı davalarını kazanan esnaftan Bülent Özövgü, "Birçok kişi tahliye davalarını kazandı. Şuanda sözleşme yok. Benim sözleşmem 2015'te bitti. Binayı satın alan firma ciddi rakamlarda kira artışı yaptı. Benden yaklaşık 9 bin lira kira istediler. Açtıkları kira tespit davası bilirkişi tarafından çok yüksek görüldü. Tahliye davası da yasal bir öneri getiremedikleri için yani buranın ne yapılacağının açıklanmadığı için mahkeme tarafından reddedildi. Ortada plan proje yok. Aslında şuanda mağduriyet onlar için başladı. Birisi otel olacak, AVM olacak diyor, birisi de yıkılacak diyor. Ortada net bir durum yok" diye konuştu.

Firmanın fahiş kira artışı ve tahliye taleplerinin gerçekleşmediğini söyleyen beyaz eşya satıcısı Mehmet Yumrukaya da kendisine açılan davaları kazandığını söyledi. Firmanın Beyaz Fil binasını satacağını duyduklarını kaydeden Yumrukaya, "Yeni sahip bizi mahkemeye vermişti. Tahliye davalarından şimdiye kadar hepsini kaybettiler. Tahliye davalarında 'biz yeni sahibiz' demeleri mazeret olarak görülmedi. Projelerini ortaya koyamadılar. O yüzden kaybettiler. Ama kira tespit davalarında küçük artışlar oldu, bazılarının kiraları ise daha düşürüldü. Binayı satın alan firma şuanda bir açmazın içinde. Birinci planlarında burayı boşaltıp yıkmak vardı, ancak duyduğumuza göre yıkmaktan vazgeçmişler. Belki de satacaklar. Birileriyle anlaştıklarını ve para kazanamadıkları için binayı başkalarına satacaklarını duyduk" dedi.Nermin UÇTU/MANİSA,(DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Beyaz Fil esnafının zaferi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Nisan 2016 tarihinde saat 10 03’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beyaz Fil esnafının zaferi haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Ocak 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:53
 • Guneş
  08:20
 • Öğle
  13:26
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:41
Sayfa Başı