Beyaz etin umudu Rusya

Hüseyin FİLİZ/BANDIRMA (Balıkesir), (DHA)
27 Ağustos 2009 - 13:37Son Güncelleme : 27 Ağustos 2009 - 13:37

BALIKESİR'in Bandırma İlçesi'ndeki beyaz et tesislerini 9 Eylül'de Rusya Tarım Bakanlığı'ndan bir heyet ziyaret ederek, incelemelerde bulunacak.

Heyetin olumlu görüş vermesi halinde, Rusya'ya beyaz et ihracatının önü açılacak.

Şeker Piliç A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Emre Bor, ilçede 2 gün kalması beklenen heyetin Bandırma ve çevresindeki beyaz et üretim tesislerinde incelemelerde bulunacağını söyledi. Rusya'nın yıllık beyaz et tüketiminin yaklaşık olarak 1 milyon 250 bin ton olduğunu belirterek, incelemeler sonucu olumlu rapor verilirse bunun bir bölümünün Bandırma ve çevresindeki tesislerden karşılanacağını kaydetti. Rusya pazarının açılmasıyla birlikte beyaz et sektörünün rahat nefes alacağını dile getiren Bor, şöyle dedi:
“Gelen talepleri karşılayabilmek için şirket olarak günde 200 bin kesim yapabilen kesimhane tesislerimizin yapımı devam ediyor. Söz konusu tesiste kullanmak üzere kesim, parçalama ve paketleme hatlarında maksimum hijyen ve ürün güvenilirliği sağlayacak makineler aldık. Toplam 5 milyon TL'ye aldığımız makineler sayesinde ülkemizde faaliyet gösteren en hızlı kesim hattına sahip olacağız. Yeni tesisimizi devreye aldığımızda toplam kesim kapasitemiz günlük 525 ton piliç eti ve ürünleri üretilebileceğiz.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı