Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beyaz bayraklı 66 benzin istasyonu

  Hürriyet Haber
  28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.09.2000 - 00:01

  Hürriyet-İSTANBUL'da bundan yaklaşık bir yıl ‘‘Temiz Tuvalet'' kampanyası başlatmıştık. Daha sonra, Hürriyet Pazar'da OPET Petrolcülük'ün başlattığı temiz tuvalet kampanyası bir haber olarak yer aldı.

  OPET tamamını kendi finansmanıyla yürüttüğü kampanya çerçevesinde bütün istasyonlarına beyaz bayrak çekiyor. Bu bayrak söz konusu istasyonların tuvaletlerinin elden geçirildiği, 15 günde bir özel gezici temizlik firması, haftada bir satış temcilcileri ve Gizli Müşteri Servisi elemanları tarafından yılda dört kez denetlendiği anlamına geliyor.

  Kampanya çerçevesinde ilk elden 15 milyon kitapçık ve çıkartma, 70 bin afiş ve iki bin eğitici bant hazırlandı. Hedef Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla geniş kitlelere tuvalet eğitimi verebilmek. OPET kampanyasının ikinci aşamasında başta İstanbul olmak üzere yerel çalışmalara ağırlık verecek.

  40 bin km yol yaptı

  Projenin başında OPET'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Nurten Öztürk bulunuyor. Nurten Öztürk, yardımcılarıyla birlikte bütün Türkiye'de 40 bin kilometre yol katetti. Bu geziler sırasında 30 bin broşür dağıtıldı ve 10 bini aşkın kişiye tuvalet eğitimi verildi.

  Öztürk bu konuya neden eğildiğini şöyle açıklıyor: ‘‘Bir iş gezisi sırasında havaalanlarımızdan birinde, tuvalete girip çıkan turistlerin suratlarında gördüğüm o ifade, bu ortak sorunumuza parmak basmama neden oldu. Bir yerden başlamak lazım, Herkes elini taşın altına koyarsa belki ileride bir gün OPET'te dalgalanan beyaz bayraklar uluslararası temizlik standartlarının bir ölçüsü olabilir.''

  TARİHTEN YAPRAKLAR

  Heredot Mısır ziyaretinden sonra orada kadınların ayakta erkeklerin oturarak tuvalet yaptıklarını yazmış.

  Eski Romalılar sokak kenarlarına konulan ve gastra adı verilen vazolara hacet edermiş.

  Eski Roma'da kanal tıkandığında lağım tanrıçası Cloacino'ya dua edilirmiş.

  Ortaçağ Fransası'nda tuvalet olmadığı için insanlar hacetlerini bir kağıda yaparak percereden atarmış.

  1519'da Normandiya yönetimi her eve bir tuvaleti zorunlu kılmış.

  Dünyadaki ilk tuvalet vakfı 1667'de Türkler tarafından kurulmuş.

  Tuvalet geyikleri

  OPET'in yaptığı çalışmada dilimizdeki tuvalet deyimlerinin derlemesi de bulunuyor. Bazıları şunlar: Motorun suyunu değiştirmek, midilliye su vermek, kuş tutmak, poğaçalar pişti mi diye bakmaya gitmek, boruyu sulamak, otları yakmak, radyatörün suyunu akıtmak, işsizle tokalaşmak, zambağın şebnemini silkelemek, küçük su dökmek, patatesleri sulamak, vs..

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı