Gündem Haberleri

  ’Beyaz afet’e İstanbul hazır

  Muharrem AYDIN
  23.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bugünden itibaren etkili olması beklenen kar ve fırtına nedeniyle İstanbul’da hazırlıklar dün son kez gözden geçirildi. Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve birim yetkililerinin katılımıyla yapılan toplantıda kar ve donla mücadele planları masaya yatırıldı.

  Toplantı sonrası açıklama yapan İstanbul Valisi Muammer Güler, yoğun kar yağışının, sahil kesimlerinde 10-15 cm, yüksek kesimlerde 20 cm seviyelerine, yağış ve lodos esintisinin hızının da 80-90 kilometreye ulaşacağı, poyraz ve fırtınaya dönüşeceği tahmininde bulunulduğunu anlattı. Vali Güler, kamu kuruluşlarında çalışan engelli vatandaşların bugünden itibaren 3 gün izinli sayılacağını belirtti.

  Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da kar ve buzlanmaya karşı ciddi önlemler aldıklarını belirterek, 661 araç ile yaklaşık 3 bin personelin kentin 209 kritik noktasında konuşlandığını bildirdi. Topbaş, doğalgaz konusunda bir sıkıntı olmadığını kaydederek "Rusya’dan gelen hatla ilgili hiçbir problem olmadığını ifade etmek istiyorum" dedi.

  Bu arada İstanbul Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversiteleri bugün ve yarın eğitime ara verdi. Kültür Üniversitesi de bugün başlayacak sınavları 6-10 Şubat tarihlerine erteledi. 

  Zincirsiz araca izin yok

  İstanbullular’ın zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları ve toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri istendi.

  Sürücüler yanlarında mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz gibi ekipmanları bulundurmak zorunda.

  Zincirsiz ve gerekli önlemi almayan araçlar otoyollara sokulmayacak.

  Hava şartlarının olumsuzluğu halinde büyük araçlar bekletilecek.

  Sürücüler, emniyet şeridini kesinlikle kullanmamaları konusunda bir kez daha uyarıldı.

  Yol bakım ekipleri, 204 güzergahta ve önemli arterlerde bekletilerek , buzlanma ve kar küreme çalışmaları yapacak.

  500 kişi donuyordu

  HAKKARİ’nin
  Yüksekova ile Şemdinli ilçesi karayolunda aşırı kar yağışı ve tipi yüzünden kapanan Haruna Geçidi'nde 50 araçtaki 500 yolcu ölümle burun buruna geldi. Mahsur kalanlar otomobillerinin motorlarını çalıştırarak donmamak için çaba harcadı. Karayolları ekipleri ancak 5 saat sonra mahsur kalanları kurtarılabildi. Dondurucu soğuklar Doğu Anadolu'da hayatı felç etti. Bölgede en düşük hava sıcaklığı eksi 30 dereceyle Ağrı'da ölçüldü.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı