Beyannameli vergide yüzde 150 artış var

Hürriyet Haber
14.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gelir Vergisi beyanında bu yıl patlama yaşandı. Maliye Bakanlığı yetkilileri, ‘‘Beyannameli mükelleflerin Gelir Vergisi matrahları yüzde 150 arttı’’ dediler. Maliye Bakanı Zekeriye Temizel de, ‘‘Vergide gerçek izleme şimdi başlıyor’’ dedi.

Maliye Bakanı Zekeriya Temizel, beyanname döneminin ardından sıranın yoğun vergi denetimlerine ve izlemeye geldiğini söyledi. Anasol-D Hükümeti'yle birlikte gündemin ilk sıralarına yerleşen vergi reformu, bu yıl mart ayında kendini gösterdi. Beyannameli mükelleflerin Gelir Vergisi'nde yüzde 150 oranında artış sağlandığı belirtildi.

Rutin dışı özel bir denetim gibi bir niyetleri olmadığını ancak özellikle menkul sermaye iratlarıyla ilgili ‘‘gerçek izleme’’yi gerçekleştireceklerini kaydeden Temizel, ‘‘Artık devletin sadece söylemekle kalmayacağını, söylediğini yapacağını herkesin, somut olarak görmesi gerekiyor’’ dedi.

Yasalar neyi gerektiriyorsa onun yapılacağını ve böylece artık devletin vergide somut olarak, söylediğini yerine getirdiğini de herkese göstereceğini kaydeden Temizel, ‘‘aksi takdirde haksız rekabet yaratmaya devam ederiz’’ şeklinde konuştu.

‘‘Kendilerini yasalara saygılı davranmak zorunda hisseden insanları, sırf yasalara saygılı davrandığı için, başkaları karşısında haksız rekabete uğramış bir konuma düşürmeye kesinlikle devletin hakkı yoktur’’ diyen Temizel, bundan sonraki vergi denetimlerinin de bu amaca uygun olarak yapılacağını ve yasalara herkesin uyması gerektiğinin somut olarak ortaya konacağını söyledi.

Bu arada Mart sonu itibariyle vergi tahsilatında önemli ölçüde artış kaydedildiği öğrenildi. Somut bir vergi tahsilat rakamı vermekten kaçınan Maliye bakanlığı yetkilileri, ‘‘Beyannameli vergide matrahın, yaklaşık yüzde 150 oranında büyüdüğünü’’ söylediler.

Vergi tahsilatlarını günün gününe izlediklerini kaydeden Maliye yetkilileri, ‘‘mevcut yasaların işletilmesi halinde bile, vergi tahsilatında önemli oranda artış olduğu görülecek’’ dediler.

Maliye Bakanlığı'nın bu tahsilattaki artış konusunda detaylı bir çalışma yaptığı ve bu çalışmanın sonuçlarını açıklamaya hazırlandığı öğrenildi. Bilgi veren Maliye yetkilileri, beyanname büyüklükleri, hangi kazanç unsurundan vergi alındığı, ne kadar beyanname verildiği gibi detay çalışmalar yapılacağını belirterek, ‘‘Bütün bunları kamuoyunun önüne koymamız gerekiyor. Beyanname ertelenmediği zaman, kimlerden ne kadar vergi alındığını bütün toplumun görmesi gerekiyor’’ dediler.

Toplumun elde ettiği kazancın ortaya çıkması gerektiğini kaydeden Maliye yetkilileri, ‘‘inandırıcılık o zaman çok daha fazla artacak’’ dediler.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı