Beyan edilmeyen hastalığa ödeme yok

Hürriyet Haber
18 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 1999 - 00:01

Sigorta şirketleri, var olduğu halde poliçede beyan edilmeyen hastalıklarla ilgili olarak ödeme yapmıyor. Universal Hayat Sigorta da, Ercan Kılınç adlı sigortalısının bağdemcik ameliyatı masraflarını, bu gerekçeye dayandırarak karşılamadı.

Universal Hayat Sigorta'lı okuyucularımızdan Ercan Kılınç, bağdemciklerinin iltihablanması üzerine ameliyat olması gerekti. Ne varki, sigorta şirketi, 10 aylık sigorta süresini doldurmadan ameliyat masraflarının karşılanamayacağını bildirdi. Bunun üzerine 10 ayı 2 gün geçe ameliyat oldu. Buna rağmen, Universal Hayat Sigorta masraflarını karşılamadı.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Universal Hayat Sigorta yetkilileri, sözleşme gereği ilk yıllarda bazı hastalıklar için bekleme sürelerinin olduğunu belirterek bu süreler içinde rahatsızlığın kronik ya da yeni oluşmuş olmasına bakılmaksızın ödeme yapılmadığını söylediler. Yetkililer, ‘‘Sigortalımızın rahatsızlığı 10 aylık muafiyet süresine tabiydi. Ayrıca, bu rahatsızlığın sigorta yaptırılmadan önce oluştuğunu tespit ettik. Bunun sonucunda da ödeme yapmadık’’ dediler.

Yetkililer, bekleme süresinin hastalığın cinsine göre değiştiğine de değinerek, ‘‘Bağdemcik ameliyatlarında bu süre 10 ay. Kılınç'da bu süreyi doldurduktan sonra ameliyat olmuş. Ne var ki, ödeme yapılabilmesi için sadece bu süreyi doldurması yeterli olmuyor. Sigorta yaptırılmadan önce olan bir hastalık için de ödeme yapılmıyor’’ diye konuştular.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı