ZONGULDAK HABERLERİ

BEÜ’lü Akademisyenin Uluslararası Başarısı

IHA
06.10.2015 - 10:12Son Güncelleme :

RIZA YALÇINKAYA'NIN KEMANI SERGİLEMEYE LAYIK GÖRÜLDÜ

IHA

Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı akademisyenlerinden Öğr. Gör. Rıza Yalçınkaya’nın kendi yaptığı kemanı, uluslararası bir yarışmada sergilenmeye layık görüldü.
İtalya’nın Cremona şehrinde on dördüncüsü düzenlenen ve “Keman Yapım Sanatının Olimpiyatları” olarak nitelendirilen, Uluslararası Keman Yapım Yarışması “XIV Concorso Triennale Internazionale di Liuteria Antonio Stradivari”, 4 Eylül 2015 tarihinde gerçekleşti.
Değeri milyon dolarlarla ölçülen kemanlarıyla ünlü Antonius Stradivari, Amati, Guarneri gibi ünlü yapımcıların yaşadığı Cremona’da gerçekleştirilen yarışma, her üç yılda bir organize ediliyor. Sadece profesyonel lutiyerlerin katılabildiği, dünyanın en büyük ve prestijli keman yapım yarışması olarak kabul edilen yarışmaya bu yıl yaklaşık 40 ülkeden 334 yarışmacı ve 445 yaylı çalgı katılmış ve jüri tarafından farklı etaplarda incelenerek değerlendirmeye alındı.
BEÜ Devlet Konservatuvarı Çalgı Yapım Bölümü Yaylı Çalgılar Yapımı Ana Sanat Dalı Öğr. Gör. Rıza Yıldırımkaya’nın yapmış olduğu keman, yaklaşık 40 ülkeden 334 yarışmacı ve 445 yaylı çalgı arasından jüri değerlendiresi sonucunda “Museo del Violino” müzesi sergi salonunda, 23 Eylül - 11 Ekim 2015 tarihleri arasında sergilenmeye layık bulundu.
Öğr. Gör. Rıza Yıldırımkaya’nın yapmış olduğu bir diğer keman da 2014 yılında, Almanya’nın Mittenwald şehrinde düzenlenen, 155 yıl önce kurulan ve dünyada alanında en iyi eğitim veren okullar arasında anılan “Mittenwald Keman Yapım Okulu”nun düzenlediği “Uluslararası Mittenwald Keman Yapım” yarışmasına katılmış ve 7-22 Haziran tarihleri arasında 15 gün süre ile sergide kalmıştı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Zonguldak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Zonguldak ilinden BEÜ’lü Akademisyenin Uluslararası Başarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 10 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BEÜ’lü Akademisyenin Uluslararası Başarısı haberi güncellenecektir.

ZONGULDAK NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  08:05
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı