Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Betül 3 aydır yok

  Eyüp SERBEST / İSTANBUL
  10 Ocak 2015 - 01:06Son Güncelleme : 08 Ocak 2015 - 00:49

  Suriye’deki evleri bombayla yıkılınca Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Türkmen Davut ailesinin 10 yaşındaki kızı Betül 3 ay önce sokakta kayboldu.

  SURİYELİ Davut ailesi, 1 yıl önce bir bomba evlerinin tam önünde patlayınca Türkiye’ye kaçmaya karar verdi. Ayakkabı ustası baba Ahmet Davut kaçak yollarla Türkiye’ye girdi. İstanbul’a geldi. Bir ayakkabı fabrikasında iş buldu. İkitelli’de bir evin bodrum katını tuttu. Artık hamile eşi ve çocukları İstanbul’a gelebilirdi. Çiğdem Davut çocukları Ayşe (13), Betül (10), Mine (9), Bilal (7) ve Şehit’i (4) yanına alarak gece umut yolculuğuna çıktı. Türkiye sınırına varabilmek için günlerce buz gibi havada, aç ve susuz yürüdüler. Sınırda askerlere yakalandılar. Çiğdem Davut bundan sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

  5 ÇOCUKLA SINIRDA

  “Ölü gibiydik. En küçük Şehit kucağımdaydı. Diğer çocukları kendime bağlamıştım. Askerler o halimizi görünce bizi hemen Türkiye’ye aldılar.” Davut ailesi İkitelli’de kendilerine yeni bir yaşam kurdu. Çiğdem Davut 5 ay önce oğlu Muhammet’i dünyaya getirdi. Ancak 20 Eylül’de yeni hayatları kâbusa döndü. Betül öğleyin oynamak için sokağa çıktı. Ablası Ayşe 10 dakika sonra sokağa çıktığında Betül’ü bulamadı. Betül’den bir daha haber alınmadı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı